sun-g0e0e41860_1920

Sonda NASA weszła w atmosferę słońca

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Sonda Parker Solar Probe z NASA weszła w atmosferę słoneczną, o czym poinformowała we wtorek agencja. Osiągnięcie określane, jako „dotknięcie słońca” pozwoliło zebrać naukowcom znaczące informacje na temat gwiazdy.

NASA poinformowała,  że sondzie Parker Solar Probe udało się przelecieć przez koronę słoneczną – górną warstwę atmosfery gwiazdy – wchodząc w atmosferę Słońca w odległości 18,8 promienia słonecznego, czyli około 1,3 miliona kilometrów. Sonda przebywała w atmosferze kilka godzin. Parker Solar Probe zarejestrował warunki magnetyczne i cząsteczkowe charakterystyczne dla granicy, gdzie kończy się masywna atmosfera słoneczna Słońca i zaczyna się wiatr słoneczny – 8,1 miliona mil nad powierzchnią Słońca. Osiągnięcie miało miejsce 28 kwietnia, podczas ósmego przelotu wokół Słońca (sonda pracuje w przestrzeni kosmicznej od 2018 r.).

– „Dotknięcie Słońca” przez Parker Solar Probe jest przełomowym momentem dla nauki o energii słonecznej i naprawdę niezwykłym wyczynem. […] To osiągnięcie nie tylko zapewnia nam głębszy wgląd w ewolucję naszego Słońca i jego wpływ na nasz Układ Słoneczny. Wszystko, czego dowiadujemy się o naszej gwieździe, uczy nas również więcej o gwiazdach w reszcie wszechświata – powiedział Thomas Zurbuchen zastępca administratora w NASA Science Mission Directorate.

Wejście w atmosferę słoneczną i zebranie przez sondę informacji może pozwolić dowiedzieć się dlaczego korona Słońca posiada znacznie wyższą temperaturę niż jego powierzchnia. Jak przewidują naukowcy z NASA, w kolejnej próbie, która odbędzie się w styczniu 2022 r., sonda zbliży się do powierzchni Słońca na odległość 8,86 promienia słonecznego. W 2024 r. sonda ma zbliżyć się do powierzchni Słońca, na odległość bliższą niż położenie Merkurego względem gwiazdy.

W ciągu 8 przelotów wokół Słońca sonda dokonała zaskakujących dla naukowców odkryć dotyczących Słońca, m.in. w 2019 r. jej badania pozwoliły odkryć zygzakowate struktury magnetyczne w wietrze słonecznym. Naukowcy dążą do zebrania przez sondę informacji, które pozwoliłyby odpowiedzieć na pytania dotyczące wiatru słonecznego płynącego od Słońca, który uwalnia energetyczne cząstki w Układzie Słonecznym.

Oprac. KR

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać