barbwire-ga42073ea6_1920

Budowa muru na polsko-białoruskiej granicy. Projekt trafił do komisji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Zaproponowany przez Radę Ministrów projekt ustawy o budowie zabezpieczeń na granicy państwowej z Białorusią, po propozycji zmian przez Sejm, trafił do komisji. Projekt jest rozpatrywany w trybie pilnym.
Reklama

Bariera, o której mowa w projekcie ustawy ma być trwała i wysoka oraz zostać wyposażona w system monitoringu i detekcji ruchu. Według rządu, dotychczasowy płot nie jest wystarczającą zaporą, a – jak przekazał wiceminister MSWiA Maciej Wąsik – służby na granicy zatrzymują codziennie kilkuset migrantów, uniemożliwiając im wejście do Polski.

Rząd nie informuje jak długa miałaby być zapora (dotychczasowe zasieki mierzą 150 km). Z szacunków wynika jednak, że koszt budowy ma wynieść około 1 mld 615 mln zł.

– Korzystając z doświadczeń innych państw europejskich, które obecnie lub w okresach wcześniejszych zmagały się z nielegalną migracją, m.in. Grecji, Hiszpanii,Słowenii i Węgier, należy stwierdzić, iż sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem może być budowa na granicy państwa płotów i ogrodzeń. Wybudowane we wskazanych wyżej krajach techniczne zabezpieczenia granicy w postaci płotów sprawdzają się, pod warunkiem że są one solidnej konstrukcji, odpowiedniej wysokości, oraz dodatkowo wspomagane nadzorem fizycznym i technicznym, tj. systemem monitoringu i detekcji – przekazuje rząd.

Projekt jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem został on przyjęty przez Radę Ministrów, natomiast w środę wieczorem, po drugim czytaniu i zaproponowanych poprawkach przez Sejm, trafił do komisji. Zaproponowane poprawki mówią o konieczności raportowania służb o stanie budowy.

– Projekt określi zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej, będącej jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Ustawa stworzy podstawy prawne umożliwiające szybkie i efektywne zrealizowanie inwestycji – informuje komunikat rządowy.

Według informacji rządu, od 1 sierpnia Straż Graniczna i Wojsko Polskie odnotowały ponad 17 tys. prób nieuregulowanego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Oprac: KR
Źródło: KPRM, PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać