Reklama
Reklama
pixabay/geralt

Nauka w obliczu pandemii zyskuje na wartości. Najnowsze badania potwierdzają: Polacy ufają nauce i naukowcom

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
89% Polaków ufa nauce, 82% – naukowcom, a co drugi z nas wierzy w doniesienia naukowe zgodne z własnymi poglądami – to wyniki najnowszego badania State of Science Index przeprowadzonego w Polsce i kilkunastu krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Afryki na reprezentowanych próbach osób w wieku powyżej 18 r.ż.
Reklama

W pierwszym kwartale 2021 roku zostały przeprowadzone badania odnośnie podejścia Polaków do nauki. Najnowsze dane w czasach pandemii mówią, że:

  • 89% Polaków ufa bardziej nauce, a 82% – naukowcom.
  • 55% Polaków ufa nauce, bo ufa metodom pracy naukowej.
  • 20% Polaków jest sceptycznych wobec nauki – przed pandemią było to 27%.
  • Polacy są także mniej sceptyczni wobec nauki niż Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy czy też obywatele USA.
  • 62% Polaków jest nieufnych wobec nauki, bo zbyt wiele opinii naukowców jest ze sobą sprzecznych, a 53% Polaków nie rozumie nauki.
  • Co drugi Polak wierzy w doniesienia naukowe zgodne z własnymi poglądami.

Polacy wierzą, że nauka umożliwi nam powrót do normalności. Aż dla 86% z nas nauka to nadzieja na lepszą przyszłość, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Poniższy wykres przedstawia aktywności, których wyczekujemy najbardziej.

 

 

Jednak nie wszyscy są nastawieni do nauki pozytywnie. Badania pokazują, że wielu z nas jest wobec niej sceptycznych:

 

 

Powody, dla których ufamy nauce to: zaufanie do metody naukowej; wiara, że nauka może rozwiązać globalne problemy społeczne; zrozumiałe wnioski badań naukowych; wpływ nauki na życie codzienne; pomoc nauki w przywracaniu świata sprzed pandemii; przekonanie, że w naukę trzeba wierzyć. Dane pokazują także, że zaufanie do nauki wzrosło w stosunku do czasów przed pandemią:

 

 

W Polsce nauka w obliczu pandemii zyskuje na wartości. Dla jednych jest ona źródłem nadziei, a dla innych – postępu lub szansą na powrót do normalności. Pandemia koronawirusa, mimo negatywnych skutków społeczno-gospodarczych, odwróciła negatywny trend rosnącym sceptycyzmem wobec nauki. Polacy chętniej ufają naukowcom, lekarzom, nauczycielom.

oprac. Natalia Pacho

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać