Herzliya_Conference_2016_1215

Naftali Bennett na czele nowego rządu Izraela

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Nowy premier Izraela, Naftali Bennett zaprezentował w poniedziałek swój nowy gabinet polityczny. Nowa koalicja składa się z ośmiu partii politycznych, w tym po raz pierwszy z partii arabskiej.

Nowy rząd pod kierownictwem Bennetta został zatwierdzony w niedzielę przez parlament większością – w tym wypadku zaledwie jednym głosem. Wydarzenie zakończyło rządy premiera Benjamina Netanjahu, który sprawował urząd od 2009 roku. Po spotkaniu z prezydentem, Netanjahu ma oficjalnie przekazać swoje biuro Bennettowi. Głosowanie, kończące burzliwą sesję parlamentarną, zakończyło dwuletni cykl paraliżu politycznego, w którym kraj przeprowadził cztery wybory. Głosy te koncentrowały się głównie na dzielących rządach Netanjahu i jego zdolności do pozostania na stanowisku podczas procesu o oskarżenia o korupcję.

W nowym rządzie role ministerialne pełnić będzie dziewięć kobiet. Funkcję minister transportu obejmie Merav Michaeli (Partia pracy), minister spraw wewnętrznych – Ayelet Shaked (Yamina), minister edukacji  – Yifat Shasha-Biton (New Hope), minister gospodarki – Orna Barbivai (Jesz Atid), minister energetyki – Karine Elharrar (Jesz Atid), minister ds. równości społecznej – Merav Cohen (Jesz Atid), minister ds. absorpcji imigrantów – Pnina Tamano-Shata (Niebiesko-Biała), minister ochrony środowiska – Tamar Zandberg (Meretz), nauka minister – Orit Farkash-Hacohen (Niebiesko-Biała).

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowali Bennettowi i ogłosili, że będą ściśle współpracować z nowym rządem. Jednak dotychczasowy premier Izraela zapowiedział, że nie ustąpi w staraniach o odzyskanie władzy w kraju: „Jeżeli naszym przeznaczeniem jest być w opozycji, będziemy – z podniesionymi głowami, aż do czasu, gdy obalimy ten niebezpieczny rząd” – powiedział Netanjahu.

Naftali Bennet, który został nowym premierem Izraela jest liderem partii Yamina, która zdobyła zaledwie siedem mandatów w 120-osobowym Knesecie w marcowych wyborach — czwartym takim głosowaniu w ciągu dwóch lat. Ale odmawiając związania się z Netanjahu lub jego przeciwnikami, Bennett stał się tzw. języczkiem u wagi – istotnym zarówno dla dotychczasowego premiera, jak i sił opozycyjnych.

foto: fot. Twitter/Naftali Bannett

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać