16086035514_f48fefeff6_k

Izraelski Sąd Najwyższy zezwala Netanjahu formować rząd mimo zarzutów korupcyjnych.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Izraelski Sąd Najwyższy orzekł w środę, że premier Benjamin Netanjahu może utworzyć nowy rząd, pomimo ciążących na nim oskarżeń o korupcję – donosi TIME.

Jednomyślna decyzja Sądu zakończyła 17-miesięczny impas polityczny i uniemożliwiła krajowi pogrążenie się w czwartych wyborach, przeprowadzonych w nieco ponad rok. Netanyahu i Benny Gantz, oświadczyli, że spodziewają się zaprzysiężenia koalicji w przyszłym tygodniu.

Po trzech nierozstrzygniętych wyborach w ubiegłym roku Netanyahu i Gantz ogłosili w zeszłym miesiącu zawiązanie rządu „kryzysowego”, obiecując odłożyć na bok swoją rywalizację, celem wyprowadzenia kraju z  pandemii COVID-19.

Krytycy umowy koalicyjnej stwierdzili, że jest ona nielegalna i zakwestionowały ją w Sądzie Najwyższym. Argumentowali, że prawo powinno zabraniać urzędnikowi oskarżonemu o poważne przestępstwa dalszego pełnienia funkcji premiera. Sprzeciwili się także nowo utworzonemu stanowisku „zastępcy premiera”, które może pozwolić Netanjahu na pełnienie funkcji przez cały czas jego procesu korupcyjnego i potencjalnego procesu odwoławczego.

Sąd wyraził obawy dotyczące porozumienia koalicyjnego i oskarżenia Netanjahu w sprawie karnej, ale nie znalazł podstaw, by uniemożliwić rządowi objęcie urzędu. Sędziowie orzekli, że chociaż umowa koalicyjna stwarza trudności prawne, sąd nie będzie ingerował w jej treść po zmianach przedłożonych przez Netanjahu i Gantza.

Zgodnie z umową Netanjahu i Gantz zostaną zaprzysiężeni. Netanjahu jako pierwszy będzie pełnił funkcję premiera, a Gantz — zastępcy. Po 18 miesiącach mają zamieniać pozycje. Nowe stanowisko „zastępcy premiera” będzie cieszyło się wszystkimi uprawnieniami szefa rządu, w tym oficjalną rezydencją. Posiada także formę immunitetu, która nie wymaga od urzędników rezygnacji z urzędu w przypadku zarzutów popełnienia przestępstwa. Netanjahu został oskarżony o oszustwo, naruszenie zaufania i korupcję.

foto: Caleb Smith

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać