49785234316_74c9686026_o (1)

Dzięki Bitwie Warszawskiej 1920 roku podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany – przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wiktoria Warszawska 1920 roku była wspólnym dziełem całego narodu polskiego – i na zawsze pozostanie chwalebnym dziedzictwem nas wszystkich. Będzie inspirować kolejne pokolenia Polaków do sięgania po najwyższe i najambitniejsze cele – pisze Prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym przesłaniu.

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

Wszyscy Polacy w kraju i za granicą przeżywają w tych dniach chwile wielkiej radości i dumy. Świętujemy razem wspaniały jubileusz – setną rocznicę batalii, która przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki Bitwie Warszawskiej 1920 roku podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany. Mimo bardzo trudnej sytuacji strategicznej, nasza stolica pozostała niezdobyta, a państwo polskie utrzymało swój niepodległy byt – wzbudzając tym zdumienie i podziw na całym świecie. Ocalono życie, wolność i materialne podstawy egzystencji milionów ludzi. Zachowaliśmy warunki do swobodnego, autentycznego rozwoju społecznego i cywilizacyjnego. Naród polski umocnił się w duchu jedności i patriotyzmu, zyskał nowy zapał do starań o swoją dobrą przyszłość.

Pokrzepieni odzyskaną niepodległością i wielkim sukcesem w walce o jej utrzymanie, Polacy przekonali się, że działając razem, wznosząc się ponad drugorzędne różnice i spory, mogą przezwyciężyć każdą przeciwność losu.

Mit triumfu roku 1920 dodawał nam sił także w późniejszych dekadach, w zmaganiach z nazizmem i komunizmem. Także dzisiaj przypomina, że nasz wspólny los zależy przede wszystkim od nas samych – od naszej determinacji i wiary w siebie, od naszego wzajemnego szacunku, od przywiązania do tego wyjątkowego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

W tym sensie fakt, iż obchodzimy ten jubileusz w suwerennej, demokratycznej, bezpiecznej i dynamicznie się rozwijającej Rzeczypospolitej zawdzięczamy również tym, którzy przyczynili się do Wiktorii Warszawskiej. Składamy uroczysty hołd ówczesnemu Wodzowi Naczelnemu, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, a także pozostałym znakomitym dowódcom, z szefem Sztabu Generalnego generałem Tadeuszem Rozwadowskim na czele. Chylimy czoła przed umiejętnościami polskiego wywiadu wojskowego oraz przed męstwem i wytrwałością naszych oficerów i żołnierzy – w tym bardzo licznych ochotników.

Z wdzięcznością i szacunkiem wspominamy zaangażowanie sojuszniczych wojsk ukraińskich, białoruskich i łotewskich, pracę sztabową francuskich doradców wojskowych, odwagę amerykańskich lotników walczących w 7 eskadrze myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz pozostałych ochotników cudzoziemskich. Pamiętamy o transportach pilnie potrzebnego sprzętu wojskowego z zagranicy, między innymi z Francji, Grecji i Węgier.

Pragniemy również uczcić ogromne zasługi premiera Wincentego Witosa i jego współpracowników. Przyjmując misję tworzenia rządu w obliczu najwyższego zagrożenia państwa, zdołał on sformować swój gabinet z udziałem wszystkich patriotycznych sił politycznych, od lewicy po prawicę. Dzięki temu budującemu przykładowi narodowej zgody oraz dzięki odezwie premiera Witosa, Polacy jeszcze bardziej zmobilizowali się do oporu, a liczebność Wojska Polskiego zbliżyła się do miliona. Ważne miejsce na kartach historii oraz w naszych sercach mają też wszyscy ci, którzy w tamtym dramatycznym czasie wsparli obronę Ojczyzny swoją służbą w formacjach pomocniczych, ofiarnymi datkami materialnymi na potrzeby wojska, modlitwą oraz budującą postawą patriotyczną.

Wiktoria Warszawska 1920 roku była wspólnym dziełem całego narodu polskiego – i na zawsze pozostanie chwalebnym dziedzictwem nas wszystkich. Będzie inspirować kolejne pokolenia Polaków do sięgania po najwyższe i najambitniejsze cele.

Chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Wieczna pamięć Poległym!

Niech żyje Polska Niepodległa!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać