SONY DSC

Raport NIK ujawnia nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i finansami TVP

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według Najwyższej Izby Kontroli (NIK), w latach 2014-2020 Telewizja Polska (TVP) nieprawidłowo zarządzała majątkiem oraz finansami. Nieprawidłowości dotyczą m.in. zawierania umów na organizację imprez (np. Sylwestra), przekraczania budżetu Biełsat TV, czy nadzoru nad oddziałami terenowymi.
Reklama

Jak podaje NIK, działalność TVP w latach 2014-2020 opierała się na braku programów strategicznych, co wpływało na to, że zarówno w projektach, jak i zatrudnieniach nie brano pod uwagę faktycznych finansów spółki. Według NIK, Telewizja nie posiadała własnych, trwałych źródeł przychodów.

– W ostatnich latach finanse TVP S.A. opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa – w latach 2017–2020 wyniosły one łącznie 3,7 mld zł. Bez państwowego wsparcia spółka ponosiłaby straty – przekazuje raport NIK.

– W badanym okresie wyraźnie widać, że zmieniła się struktura przychodów TVP S.A. – do końca 2017 r. największym źródłem przychodów były wpływy z reklamy i sponsoringu, a od 2018 r. przychody abonamentowe – czytamy w raporcie.

NIK zarzuca również spółce, że ta nie realizuje założeń telewizji publicznej. Telewizja miała ograniczać m.in. współpracę z producentami zewnętrznymi, czas audycji europejskich oraz realizować filmy i audycje bez odpowiedniej oceny merytorycznej. TVP przeznaczało także zbyt duże środki na programy kulturalne i rozrywkowe, co uderzało w treści informacyjne i publicystykę.

 

Jak podaje NIK, Telewizja Polska miała źle procesować umowy m.in. na imprezy sylwestrowe 2018/2019, która została podpisana jednoosobowo przez prezesa spółki oraz 2019/2020, kiedy to podpisano umowę 21 dni po zrealizowaniu wydarzenia. Spółka źle realizowała także budżet dla kanału Biełsat TV, który został przekroczony łącznie o 13 994,6 tys. zł (w 2018 r. o 5341,3 tys. zł, tj. o 18,9 proc. i w 2019 r. o 8653,3 tys. zł, tj. o 29,4 proc.), co było niezgodne z wytycznymi dotyczącymi realizacji planu ekonomiczno-finansowego i nie pozwalało dotrzymać parametrów ekonomicznych na dany rok.

Według NIK raport wskazuje, że konieczne jest wzmocnienie nadzoru nad gospodarką finansową TVP i sposobem zawierania umów.

Źródło: NIK, PAP
foto: Daniel Kruczynski / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać