Guz

Mateusz Morawiecki: W sobotę, niedziele i poniedziałek cmentarze będą zamknięte

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej w piątek 30 października premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w nadchodzących dniach: w sobotę, niedziele i poniedziałek zamknięte zostaną cmentarze w związku z rozwojem sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Szef rządu zaapelował także do seniorów o niewychodzenie z domów, jako że jest to grupa szczególnie zagrożona w sytuacji zachorowania na COVID-19. Premier dodał także, że wszyscy pracownicy administracji publicznej od poniedziałku przejdą na pracę zdalną. Szef rządu zaapelował także do przedsiębiorców, aby – gdzie to możliwe – pozwolić pracownikom pracować zdalnie.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do trwających protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne. Poprosił protestujących o odłożenie demonstracji ulicznych w czasie, aby móc skupić się na walce z pandemią. Szef rządu odniósł się także do inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy, wskazując, że taka propozycja, rozwiązująca wątpliwości związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego może zostać szybko procedowana. Minister Niedzielski dodał, że liczba potwierdzonych przypadków zachorowań wzrasta przy ciągle rosnącej liczbie testów (w ciągu ostatniej doby wykonano ich blisko 80 tys.), co zapewnia nam lepszą wiedzę na temat faktycznego rozwoju epidemii w Polsce. Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecny rozwój stanu epidemii znajduje się pomiędzy wzrostem wykładniczym a liniowym. Maleje także tendencja dotycząca stopy wzrostu zachorowań. Minister Niedzielski zaznaczył, że w przeciągu dwóch tygodni możemy osiągnąć stan stabilizacji epidemii, dlatego nasze obecne zachowanie jest kluczowe w powstrzymaniu zagrożenia dla zdrowia publicznego. Szef resortu zdrowia poinformował o rozszerzeniu działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. wprowadzenie automatycznej kwarantanny w przypadku tzw. bliskiego kontaktu, np. gdy osoba z którą mieszkamy otrzymała dodatni wynik badań laboratoryjnych.

Ponadto sześć spółek Skarbu Państwa, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do budowy szpitali tymczasowych – powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Spółki te będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Dworczyk zaznaczył, że spółki „mają w jak najszybszym czasie – te decyzje są z rygorem natychmiastowej wykonalności – przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych”.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono kolejną rekordową ilość zdiagnozowanych przypadków koronawirusa. Testy laboratoryjne potwierdziły 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia z województw: mazowieckiego (3416), wielkopolskiego (3082), kujawsko-pomorskiego (1954), małopolskiego (1914), śląskiego (1761), łódzkiego (1554), lubelskiego (1455), podkarpackiego (1274), pomorskiego (1049), dolnośląskiego (999), zachodniopomorskiego (668), świętokrzyskiego (607), warmińsko-mazurskiego (594), opolskiego (550), lubuskiego (394), podlaskiego (358). Zmarły 202 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 340 834/5 351 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać