Sondaż nazwany „Publicznym głosowaniem na rzecz klimatu” został zorganizowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. Organizatorzy rozesłali pytania ankietowe za pośrednictwem reklam w aplikacjach do gier mobilnych w 50 krajach od października do grudnia ubiegłego roku. Wzięło w nim udział około 1,22 miliona osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk edukacyjnych, ale ze znaczną liczbą młodych ludzi. Udział wzięło około 550 000 osób w wieku 14-18 lat.
We wszystkich krajach 64 proc. uczestników postrzegało zmianę klimatu jako stan wyjątkowy, wymagający pilnej reakcji ze strony krajów. Margines błędu wynosił +/- 2 proc. Wynik ten różni się nieco w zależności od wieku i lokalizacji.
W Wielkiej Brytanii i Włoszech 81 proc. ankietowanych zgodziło się z tak postawionym pytaniem, podczas gdy wśród respondentów z Mołdawii liczba ta spadła do 50 proc. 65 proc. Amerykanów biorących udział w badaniu postrzega zmiany klimatyczne jako „globalny kryzys”.
Młodsi ludzie byli bardziej skłonni zgodzić się z poglądem, że wzrost temperatury jest rozpatrywany w kontekście kryzysu, z prawie 70 proc. przychylnością. W przypadku osób w wieku powyżej 60 lat odsetek ten spadł do 58 proc.
Działania, które ludzie preferują, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianie klimatu, zależą w pewnym stopniu od miejsca zamieszkania. W ośmiu z dziesięciu krajów w których paliwa kopalne są głównym źródłem emisji, większość opowiadała się za wykorzystaniem w miksie energetycznym większej ilości zielonej energii. Jednak w krajach o większych emisjach z wylesiania i zmian w użytkowaniu gruntów większość ankietowanych poparła ochronę lasów i ziemi.
Cztery najważniejsze polityki przeciwdziałania zmianie klimatu:
- Chroń lasy i ziemię (54 proc.)
- Wykorzystaj energię słoneczną, wiatrową i odnawialną (53 proc.)
- Techniki rolnicze przyjazne dla klimatu (52 proc.)
- Inwestowanie większych pieniędzy w ekologiczne firmy i miejsca pracy (50 proc.).
Najmniej preferowanymi opcjami przeciwdziałania zmianom klimatu w tym badaniu była dieta roślinna, a tylko 30 proc. respondentów uważa, że jest ona najlepsza. Pakistan wyłonił się jako kraj z największą liczbą osób nie opowiadających się za żadną polityką, wynoszącą 5 proc. Za nim uplasowały się Stany Zjednoczone z 4 proc.