10739491286_4a77454ecf_o

Zwiększenie wynagrodzenia dla prezydenta i samorządowców. Projekt ustawy trafił do Sejmu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt ustawy zakładający podwyżkę pensji prezydenta o 40% oraz samorządowców o 60%. W piątek prezydent Duda podpisał rozporządzenie zmieniające zasady wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Projekt ustawy zmieniający wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie trafił w poniedziałek do Sejmu. Zakłada on zmianę wynagrodzenia prezydenta i byłych prezydentów, a także zmiany diet i wynagrodzeń przedstawicieli samorządu terytorialnego.

– Propozycja tych zmian wynika z faktu, że zasady wynagradzania tych osób nie ulegały zmianie od lat. Natomiast w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy nastąpił wzrost nominalnego wynagrodzenia zarówno w sektorze przedsiębiorstw, w przemyśle i handlu, jak i wzrosła znacząco płaca minimalna – mówi uzasadnienie projektu.

Według projektu wynagrodzenie Prezydenta RP ma wzrosnąć o 40% w stosunku do obecnej wartości, natomiast podwyżki w wysokości 60% obejmą przedstawicieli samorządu terytorialnego (w tym m.in. marszałka województwa, starosty, wójta). Dokument przewiduje także zmianę regulacji zasad wynagradzania pozostałych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota bazowa ma być corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy.

Rozporządzenie podpisane w piątek przez prezydenta, przewiduje natomiast podwyżki dla parlamentarzystów i osób piastujących wysokie stanowiska w państwie. Wyższe pensje obowiązują od 1 sierpnia. Wynagrodzenie marszałków Sejmu i Senatu wzrosło o 75%, natomiast pensja premiera oraz prezesów IPN, NIK czy KRRiTV o 40%. Wiceministrowie, posłowie i senatorowie mają natomiast zarabiać teraz o 60% więcej niż dotychczas.

foto: Kancelaria Premiera / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama