Według raportu „The Inequality Virus”, narody mają „kurczące się okno szans” na zbudowanie sprawiedliwego, ekologicznego rozwoju po pandemii. „Możemy być świadkami największego wzrostu nierówności od początku jej mierzenia” – powiedziała Gabriela Bucher, dyrektor wykonawcza Oxfam International, w oświadczeniu. Organizacja charytatywna wezwała do wprowadzenia wyższych podatków majątkowych i silniejszej ochrony pracowników.
„Gospodarki dostarczają bogactwo bogatej elicie, która pokonuje pandemię w luksusie, podczas gdy osoby na pierwszej linii pandemii – sprzedawcy, pracownicy służby zdrowia i sprzedawcy na rynku – walczą o opłacenie rachunków”.
Covid-19 wywołał kryzys gospodarczy, który najmocniej uderzył w biednych i bezbronnych. Kobiety i zmarginalizowani pracownicy stoją w obliczu utraty pracy, a Bank Światowy ostrzega, że ponad 100 milionów ludzi może znaleźć się w skrajnym ubóstwie. Oxfam oświadczył, że zmniejszenie liczby osób żyjących w ubóstwie do poziomu sprzed kryzysu może zająć ponad dekadę. Tymczasem zbiorowe bogactwo światowych miliarderów wzrosło o 3,9 biliona dolarów od marca do grudnia 2020 roku, osiągając 11,95 biliona dolarów. Według Oxfam, 10 najbogatszych osób na świecie odnotowało wzrost wartości netto swoich majątków o 540 miliardów dolarów w tym samym okresie. Ta suma wystarczyłaby, aby uchronić każdą osobę na świecie przed ubóstwem w wyniku pandemii i zapłacić za szczepionkę dla każdego człowieka – obliczyli naukowcy.
Współpraca międzynarodowa byłaby kluczowa do wprowadzenia wielu zmian, powiedział Jayati Ghosh, profesor ekonomii z University of Massachusetts Amherst, który znalazł się wśród ekonomistów ankietowanych przez Oxfam na potrzeby raportu.