mother-3477164_1920

Zmniejszenie liczby osób żyjących w ubóstwie do poziomu sprzed kryzysu może zająć ponad dekadę, podczas gdy bogactwo najbogatszych wzrosło o 3,9 biliona dolarów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Majątek miliarderów, w tym Jeffa Bezosa z Amazona i założyciela Tesli, Elona Muska, gwałtowanie wzrósł podczas pandemii Covid-19, podczas gdy najbiedniejsi na całym świecie borykają się z coraz gorszą sytuacją życiową, często bez perspektyw na zabezpieczenie swoich podstawowych potrzeb, poinformowała w poniedziałek organizacja charytatywna Oxfam, żądając podjęcia kroków w celu rozwiązania problemu nierówności.

Według raportu „The Inequality Virus”, narody mają „kurczące się okno szans” na zbudowanie sprawiedliwego, ekologicznego rozwoju po pandemii. „Możemy być świadkami największego wzrostu nierówności od początku jej mierzenia” – powiedziała Gabriela Bucher, dyrektor wykonawcza Oxfam International, w oświadczeniu. Organizacja charytatywna wezwała do wprowadzenia wyższych podatków majątkowych i silniejszej ochrony pracowników.

„Gospodarki dostarczają bogactwo bogatej elicie, która pokonuje pandemię w luksusie, podczas gdy osoby na pierwszej linii pandemii – sprzedawcy, pracownicy służby zdrowia i sprzedawcy na rynku – walczą o opłacenie rachunków”.

Covid-19 wywołał kryzys gospodarczy, który najmocniej uderzył w biednych i bezbronnych. Kobiety i zmarginalizowani pracownicy stoją w obliczu utraty pracy, a Bank Światowy ostrzega, że ​​ponad 100 milionów ludzi może znaleźć się w skrajnym ubóstwie. Oxfam oświadczył, że zmniejszenie liczby osób żyjących w ubóstwie do poziomu sprzed kryzysu może zająć ponad dekadę. Tymczasem zbiorowe bogactwo światowych miliarderów wzrosło o 3,9 biliona dolarów od marca do grudnia 2020 roku, osiągając 11,95 biliona dolarów. Według Oxfam, 10 najbogatszych osób na świecie odnotowało wzrost wartości netto swoich majątków o 540 miliardów dolarów w tym samym okresie. Ta suma wystarczyłaby, aby uchronić każdą osobę na świecie przed ubóstwem w wyniku pandemii i zapłacić za szczepionkę dla każdego człowieka – obliczyli naukowcy.

Współpraca międzynarodowa byłaby kluczowa do wprowadzenia wielu zmian, powiedział Jayati Ghosh, profesor ekonomii z University of Massachusetts Amherst, który znalazł się wśród ekonomistów ankietowanych przez Oxfam na potrzeby raportu.

WARTO PRZECZYTAĆ: Raport „The Inequality Virus”

Oprac. MKr
foto: Donwilson Odhiambo / FORUM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać