Kardynał Zenon Grocholewski był emerytowanym prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ustąpił ze stanowiska 31 marca 2015 roku. W 2019 roku reprezentował papieża Franciszka i Stolicę Apostolską na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemiecko-nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birekenau.
Urodzony w 1939 roku w Brodach (woj. poznańskie), w 1966 wyjechał do Rzymu na studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W okresie studiów rzymskich wyjeżdżał na kursy językowe do Niemiec i Francji. Od października 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, początkowo jako notariusz, w latach 1977-80 – jako pełniący obowiązki kanclerza, 1980-82 – kanclerz, od 5 października 1998 był prefektem. Łączyło się z tym stanowisko przewodniczącego Sądu Kasacyjnego Państwa Miasta Watykanu. Oba te urzędy piastował do 15 listopada 1999, gdy św. Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, co oznaczało także godność wielkiego kanclerza Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego a także Papieskich Instytutów: Biblijnego, Muzyki Sakralnej, Archeologii Chrześcijańskiej oraz Studiów Arabskich i Islamskich.
Polski purpurat był autorem ponad 550 publikacji w 12 językach, m.in. włoskim, łacińskim, polskim i słowiańskich, oraz po holendersku i maltańsku.
Informację o śmierci kardynała Grocholewskiego podał Episkopat Polski.