E_4K4bkVIA84Wc7

Zgromadzenie Ogólne ONZ: Chiny zadeklarowały zakończenie finansowania zagranicznych elektrowni węglowych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ prezydent Xi Jinping zdeklarował, że Chiny nie będą już finansować elektrowni węglowych za granicą. Zwiększenie wsparcia dla transformacji energetycznej ogłosił także prezydent Joe Biden, który poinformował o podwojeniu wsparcia finansowego dla biedniejszych krajów.

Według ekspertów cytowanych przez Associated Press deklaracje obu państw mogą nadać szybsze tempo negocjacjom klimatycznym w Glasgow w Szkocji w listopadzie.

Brak finansowania zagranicznych elektrowni węglowych przez Chiny może skutkować zamknięciem 47 elektrowni w 20 krajach rozwijających się. Według Kevina Gallaghera, kierownika centrum Boston University, Chiny obecnie finansują zagraniczne elektrownie węglowe, z których pochodzi 13% energii z tego typu źródła.

– To ważna kwestia. Chiny były jedynym znaczącym fundatorem elektrowni węglowych za granicą. To ogłoszenie zasadniczo kończy wszelkie publiczne poparcie dla węgla na świecie – komentowała Joanna Lewis, ekspert ds. Chin, energii i klimatu z Georgetown University.

Chiny nie podały jednak szczegółów nowej polityki, ani dat jej wprowadzenia. Zakończenie finansowania elektrowni węglowych ogłosiły także na początku tego roku Japonia i Korea Południowa.

Podwojenie pomocy finansowej przez USA dla transformacji energetycznej w biedniejszych krajach ma zwiększyć kwotę do 11,4 mld dolarów rocznie (od 2024 r., jeśli Kongres zatwierdzi zmianę). Do tej pory Stany Zjednoczone przeznaczały na ten cel 5,7 mld dolarów rocznie (wszystkie kraje OECD od 2019 r. przeznaczały łącznie 80 mld dolarów rocznie).

Prezydent Duda na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

O zmianach klimatycznych podczas swojego wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ mówił także prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że kraje bogate przenoszą odpowiedzialność na kraje rozwijające się.

– Znów zadaję pytanie czy my, bogata Północ, zdajemy ten egzamin z solidarności, czy tylko poprawiamy sobie statystyki, przenosząc produkcję do biedniejszych krajów Południa i stosując tam najmniej proekologiczne technologie, a następnie oskarżając te kraje o „trucie” planety – powiedział prezydent Duda.

Podczas wystąpienia prezydent wskazał na trudną sytuację wewnętrzną na Białorusi, gdzie obecnie w więzieniach przebywa ponad 650 osób, które sprzeciwiły się reżimowi. Duda zaznaczył, że Polska daje schronienie około 150 tys. Białorusinom. Prezydent oskarżył też Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciw Polsce, Litwie i Łotwie.

Prezydent zaznaczył, że „Polska chce działać na rzecz rozwiązania regionalnych i zamrożonych konfliktów” i że to hasło będzie przyświecać przewodnictwu Polski w OBWE w 2022 r.

Źródło: AP, PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama