Surkonty,_Voranava_District,_Belarus_-_Polish_cemetery_2

Zdewastowany cmentarz żołnierzy AK w Surkontach. „Reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Zniszczono kolejny polski cmentarz na Białorusi. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, odpowiedzialni są za to „barbarzyńcy Aleksandra Łukaszenki”.
Reklama

„Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach jest dewastowany przez służby mińskiego reżimu. Mylą się bardzo ci co myślą, że uda się wykorzenić ludzką pamięć o bohaterach. Reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa” – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina

Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, poinformował dziś, że do rozbiórki cmentarza dochodzi przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Również szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, na swoim Twitterowym profilu napisał „Zrównano z ziemią nekropolię żołnierzy AK, którzy zginęli w walce z sowietami w 1944 r. w Surkontach. Polegli odzyskają godne upamiętnienie – to kwestia czasu. Winni poniosą konsekwencje. Chwała Bohaterom!”

Przypomnijmy, że wojskowy cmentarz w Surkontach to miejsce, gdzie pochowano 35 żołnierzy AK. W tym ich dowódców, między innymi Macieja Kalenkiewicza. Podpułkownik, który nosił pseudonim „Kotwica” kierował oddziałem Armii Krajowej.

Portal „Glos znad Niemna” poinformował o zdarzeniu na swojej stronie, gdzie możemy przeczytać –  „Według uzyskanych przez nas informacji, dewastacja cmentarza przypomina zakrojoną na szeroką skalę operację specjalną. Drogi do miejsca, w którym odbywa się akt barbarzyństwa są blokowane przez milicję. A oburzeni miejscowi mieszkańcy, próbujący zarejestrować popełnianą zbrodnię  są straszeni więzieniem. To jest też powód dla którego jak dotąd nie udało się zrobić zdjęcia tego dziejącego się niewyobrażalnego dla XXI wielu bestialstwa”.

Z kolei pod koniec lipca władze białoruskie zburzyły pomnik, znajdujący się na zbiorowym grobie żołnierzy AK w Stryjówce, w obwodzie grodzieńskim.  W ostatnim czasie służby reżimu Aleksandra Łukaszenki zburzyły cmentarze żołnierzy AK w Mikuliszkach, Bogdanach, Bobrowiczach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie i Jodkiewiczach.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama