africa-g3e07827e0_1920

Zawieszenie broni w Sudanie wchodzi w życie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
22 maja o godz. 21:45 wejdzie w życie 7-dniowe zawieszenie broni między sudańską armią a Siłami Szybkiego Reagowania (RSF). Obie strony potwierdziły, że będą przestrzegać rozejmu, który może zostać przedłużony za zgodą obu stron.

Porozumienie zostało wynegocjowane przy pomocy przedstawicieli z USA i Arabii Saudyjskiej w Dżuddzie. Zaprzestanie walk ma być monitorowane przez armię Sudanu i RSF, ale i przez strony negocjujące i ma umożliwić dostarczenie pomocy.

W poniedziałek, jeszcze przed wejściem w życie rozejmu, Armia Sudanu – chcąc zdobyć przewagę w stolicy kraju, Chartumie – przeprowadziła naloty na miasto. , Chartum, poinformowali mieszkańcy, starając się zdobyć teren nad paramilitarnymi rywalami na kilka godzin przed wejściem w życie tygodniowego zawieszenia broni mającego na celu umożliwienie dostarczenia pomocy. Wojsko przeprowadziło również naloty w niedzielę wieczorem, atakując pojazdy mobilnych jednostek paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF).

Walki w Sudanie trwają od 15 kwietnia. Zginęło w nich ponad 500 osób, a około 4,5 tys. zostało rannych. Od początku konfliktu domy musiało opuścić 1,1 mln osób, w tym z kraju uciekło 270 tys.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać