injection-5722329_1920

Zatwierdzenie szczepionki przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej możliwe przed końcem roku

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała w środę członkom UE rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko Covid-19 tego samego dnia. „Zacznijmy jak najszybciej od szczepień, razem jako 27, zaczynając od tego samego dnia, w którym razem przeszliśmy przez tę pandemię” – powiedział von der Leyen Parlamentowi Europejskiemu. „Zacznijmy wspólnie i zjednoczeni zwalczanie tego strasznego wirusa” – dodał von der Leyen.

Uwagi Von der Leyen pojawiły się dzień po tym, jak Europejska Agencja Medyczna (EMA) ogłosiła, że spotkanie grupy ekspertów celem zatwierdzenia szczepionki Pfizer / BioNTech odbędzie się 21 grudnia. Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyśpieszy proces w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie remedium do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„W końcu w ciągu tygodnia zostanie zatwierdzona pierwsza szczepionka, tak aby szczepienia mogły rozpocząć się natychmiast” – powiedział von der Leyen, dodając, że Unia Europejska zakupiła szeroką gamę różnych szczepionek i będzie ich więcej niż potrzeba dla wszystkich obywateli UE. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział tymczasem, że szczepionka Covid-19 będzie „prezentem bożonarodzeniowym” dla Europejczyków.

Decyzje o zatwierdzeniu szczepionki wydaje Komisja Europejska na podstawie zaleceń EMA. – Po zatwierdzeniu przez EMA Komisja Europejska będzie pracowała z prędkością ponaddźwiękową, aby dać własną zgodę na stosowanie szczepionki – powiedział Schinas w wywiadzie dla włoskiej gazety La Repubblica. „W dwa dni wykonamy pracę, która normalnie trwa dwa miesiące” – podkreśliła, dodając, że pozwoliłoby to krajom UE rozpocząć szczepienia od około 26 grudnia. Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Holandia, Luksemburg i Szwajcaria poinformowały we wtorek, że będą koordynować uruchomienie programów szczepień.

Schinas ogłosił, że komisja rozpocznie publiczną kampanię informacyjną w celu wsparcia kampanii szczepień i powiedział, że jest gotów osobiście rzucić wyzwanie sceptykom wirusów.

Źródło: DPA PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać