3D539656-AA05-4E9C-B83C-FE79AECB7385

Zaostrzenie prawa na Białorusi. Za zdradę stanu grozi kara śmierci

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek Aleksandr Łukaszenka podpisał ustawę, według której urzędnikom i wojskowym skazanym za zdradę stanu może grozić kara śmierci.
Reklama

Według białoruskich władz  celem zmiany prawa jest „wzmocnienie przeciwdziałania przestępstwom o charakterze terrorystycznym i antypaństwowym”. Podpisana w czwartek ustawa przewiduje „rozszerzenie odpowiedzialności karnej za zdradę stanu popełnioną przez urzędnika na wszystkich sprawujących służbę w urzędach publicznych. Jednocześnie za zdradę państwa, popełnioną przez urzędnika lub żołnierza, wprowadza się możliwość zastosowania wyjątkowej kary – kary śmierci” – poinformowano. Dodatkowo wprowadzono karę 50 tysięcy rubli za popełnienie przestępstwa „o charakterze antypaństwowym”. I jak oceniają białoruskie władze kara finansowa pozbawi winnych środków na kontynuowanie przestępczej działalności.

Wcześniej ustawa zaostrzająca prawo karne została przyjęta przez Izbę Reprezentantów, niższą izbę parlamentu kraju. Białoruś jest wciąż jedynym krajem w Europie, w którym orzekana i wykonywana jest kara śmierci. Ten rodzaj kary obowiązuje na Białorusi od początku istnienia państwa, po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać