independence-march-2637115_1920

Zamieszki w Warszawie podczas Święta Niepodległości

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo zapowiedzi organizatorów, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego, przybierze on formę zmotoryzowaną – wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas marszu doszło do zamieszek. 35 policjantów zostało rannych.

– Wśród policjantów mamy urazy kręgosłupa; głowy, złamaną rękę. Trzy osoby przebywają w szpitalu z uwagi na swój stan – powiedział w czwartek rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak, dodając, że ilość rac i niebezpiecznych przedmiotów, które były rzucane w kierunku policjantów stanowiło realne zagrożenie dla życia i zdrowia tych policjantów. KSP informowała, że zgromadzenie pieszych jest nielegalne.

W związku z przestępstwami po środowym Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osób, wystawiono ponad 260 mandatów, do sądu trafiło 420 wniosków o ukaranie. Jak poinformował Marczak – łącznie wczoraj zatrzymano ponad 300 osób. 270 przypadków, to są zatrzymania prewencyjne, a zatem także zatrzymania, po których osoby po wykonaniu czynności zostały po prostu zwolnienione.

– Mamy ponad 40 zdarzeń o charakterze przestępstwa, zatrzymano już 36 osób w tych sprawach. Mówimy m.in. o: naruszeniu nietykalności cielesnej, o czynnym udziale w zbiegowisku, o znieważeniu policjanta, o kradzieży, o zabezpieczeniu narkotyków u kilkunastu osób, ale mamy też zabezpieczenie ponad 100 róznego rodzajów produktów pirotechnicznych – poinformował rzecznik KSP. Trwa analiza materiałów i identyfikacja agresywnych uczestników Marszu.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać