CBCF7C42-CF8A-42F3-8E89-346163B58345

Zakończył się szczyt państw basenu Morza Północnego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek w belgijskim kurorcie Ostenda odbył się szczyt państw Morza Północnego, w którym uczestniczyli (poza premierem Belgii) przywódcy Francji, Niemiec, Irlandii, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, a także minister energii Wielkiej Brytanii i przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Reklama

Głównym tematem rozmów było uniezależnienie się od rosyjskiego gazu, a także radykalne ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych emitujących CO2. Rządy dziewięciu państw zobowiązały się do ośmiokrotnego zwiększenia mocy morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym do 2050 roku. Chodzi o moc, która powinna osiągnąć prawie 300 GW. Według obliczeń urzędników Unii Europejskiej, aby osiągnąć ten cel i wyprodukować 300 gigawatów energii elektrycznej, potrzebne będzie 800 mld euro.

Belgijski minister nazwał to „największą zieloną elektrownią w Europie”. Podczas rozmów jednogłośnie stwierdzono, że wydarzenia na Ukrainie i wzrost cen energii w Europie pokazuje, że energia stała się bardziej niż zwykle tematem geopolitycznym.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać