26615938494_487de1582d_k

Żadnego kompromisu na morzu, mówi Erdogan, wzywając Grecję do „ustąpienia”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Turcja nie pójdzie na ustępstwa w toczącym się sporze morskim z sąsiednią Grecją na Morzu Śródziemnym – powiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, wzywając Ateny do unikania eskalacji.

– Nigdy nie pójdziemy na kompromis, wobec tego, co należy do nas – powiedział Erdogan podczas ceremonii upamiętniającej bitwę między Turkami Seldżuckimi a Cesarstwem Bizantyjskim w 1071 r. w Manzikert w południowo-wschodniej prowincji Mus. Turcja jest gotowa zrobić „wszystko, co konieczne”, aby odebrać „to, co jej się słusznie należy na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym” – powiedział Erdogan, wzywając Grecję do „ustąpienia”.

Sojusznicy NATO, Grecja i Turcja, toczą spór o granice morskie na obszarze, który uważa się za bogaty w zasoby węglowodorów. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas wezwał do dialogu w celu uniknięcia „katastrofy” w regionie po rozmowach w Atenach i Ankarze we wtorek.

Konflikt doprowadził już do konfrontacji tureckiej fregaty z greckim statkiem. Turcja i Grecja przeprowadziły oddzielne, rywalizujące ze sobą ćwiczenia morskie w regionie.

Grecja i Unia Europejska twierdzą, że tureckie odwierty ropy i gazu w tym regionie są nielegalne, podczas gdy Turcja zaprzecza, że ​​znajduje się w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. Ostrzeżenie Erdogana nadeszło także po wspólnych ćwiczeniach wojskowych cypryjskiej, francuskiej, greckiej i włoskiej marynarki wojennej u wybrzeży Cypru, jak donosi grecka państwowa agencja informacyjna ANA MPA.

– Wzywamy naszych partnerów, aby unikali błędów, które doprowadzą do ich zniszczenia – dodał Erdogan.

Źródło: DPA
foto: OCHA / Berk Özkan

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać