china-gb13b34188_1920

Z powodu wysokiego stężenia smogu w stolicy Indii zamknięto szkoły

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę w stolicy Indii New Delhi z powodu wysokiego poziomu szkodliwych pyłów w powietrzu ogłoszono zamknięcie szkół na czas nieokreślony. Zamknięto także niektóre elektrownie oraz zabroniono wjazdu do stolicy określonym ciężarówkom.
Reklama

Surowe środki wprowadzone zostały zarówno przez New Delhi jak i sąsiednie stany. Pierwsze ograniczenia – jak zamknięcie szkół na 4 dni oraz wstrzymanie prac budowlanych w mieście – zostały wstępnie podjęte w sobotę. Po wtorkowym zarządzeniu Komisji ds. Zarządzania Jakością Powietrza w Delhi, w środę zamknęło szkoły do ​​odwołania, a także zaapelowano do obywateli o pracę w domu. Do 21 listopada zabroniono także wjazdu do stolicy niektórym pojazdom transportowym oraz podtrzymano nakazy wstrzymania prac budowlanych. Jak informuje agencja AP zamknięte zostały także niektóre elektrownie węglowe w promieniu 300 km. Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu władze uruchamiają 3 razie dziennie „działa antysmogowe” i zraszacze wodne.

W tym tygodniu w New Delhi poziomy najbardziej szkodliwego pyłu PM 2,5 – wpływającego na przewlekłe choroby płuc i serca – przekroczyły w kilku częściach miasta 400 μg/m3, a w ubiegłym tygodniu sięgały do 500 μg/m3 (norma: 25 μg/m3). Jak informuje rząd, przyczynami wysokiego zanieczyszczenia jest indyjski przemysł, transport oraz rolnictwo (spalanie odpadów po żniwach).

Według raportu IQAir z 2020 r. 22 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się w Indiach, a w ich stolicy – jak podaje raport Lancet – w 2019 r. z powodu smogu zginęło prawie 17,5 tys. osób.

Źródło: AP, AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać