Xi_Jinping_in_USA

Xi Jinping ostrzega Bidena, by nie „igrał z ogniem”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping zgodzili się na zaplanowanie swojego pierwszego osobistego spotkanie podczas rozmowy telefonicznej w czwartek, w której Xi ostrzegł Stany Zjednoczone, aby nie „igrał z ogniem” w kwestii Tajwanu.

Chociaż była to ich piąta rozmowa telefoniczna od czasu objęcia urzędu przez Bidena półtora roku temu, szczyt byłby ich pierwszym spotkaniem na żywo jako przywódców. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących terminu i miejsca. Biden i Xi „przedyskutowali wartość spotkania twarzą w twarz i zgodzili się, że ich zespoły będą współpracować, aby znaleźć wzajemnie akceptowalny czas”, powiedział amerykański urzędnik, mówiąc pod warunkiem anonimowości – donosi AFP.

Obie strony opisały rozmowę, która trwała dwie godziny i 17 minut, jako solidną wymianę zdań na temat wielu sporów między dwoma największymi potęgami gospodarczymi świata. Państwowa chińska agencja Xinhua powiedziała, że Xi wygłosił ostre słowa na temat polityki USA wobec Tajwanu, demokratycznej wyspy blisko związanej ze Stanami Zjednoczonymi, ale którą Chiny uważają za część swojego terytorium. „Ci, którzy bawią się ogniem, w końcu się poparzą”.

Napięcia wokół Tajwanu stale eskalują wśród obaw, że Xi może ostatecznie nakazać inwazję. W najnowszym punkcie zapalnym, chińskie władze są wściekłe na niepotwierdzone plany spiker Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, aby odwiedzić wyspę. Chociaż amerykańscy urzędnicy często odwiedzają Tajwan, oddzielony wąskim pasem wody od chińskiego lądu, Pekin uważa podróż Pelosi za poważną prowokację. Jest ona druga w kolejce do prezydentury USA i biorąc pod uwagę jej pozycję może podróżować z transportem wojskowym.

Waszyngton „poniesie konsekwencje”, jeśli podróż się odbędzie – ostrzegły w środę Chiny.

Podczas rozmowy Xi został zacytowany jako mówiący Bidenowi, że „stanowisko chińskiego rządu i narodu w kwestii Tajwanu jest spójne”. „Stanowczą wolą ponad 1,4 mld Chińczyków jest stanowcze zabezpieczenie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej Chin” – powiedział.

W odpowiedzi Biden zapewnił Xi, że polityka USA, znana jako „strategiczna niejednoznaczność”, jest niezmienna – zasadniczo faworyzuje status quo na Tajwanie, z Waszyngtonem uznającym chińską suwerenność, ale sprzeciwiającym się jakiemukolwiek egzekwowaniu, pozwalając Tajwańczykom zachować odrębne rządy. „W sprawie Tajwanu prezydent Biden podkreślił, że polityka Stanów Zjednoczonych nie uległa zmianie i że Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom mającym na celu zmianę status quo lub podważenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – podał Biały Dom w oświadczeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać