Od 9 miesięcy zmagamy się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowotnym, ale także gospodarczym. Nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty. – Mamy światełko w tunelu pod względem bezrobocia i aktywności ekonomicznej – to są dobre wskaźniki – mówi premier Morawiecki. – Wprowadzone metody walki z kryzysem dają efekt. Państwo polskie nie zostawiło pracowników i przedsiębiorców samym sobie w marcu, kwietniu. Wtedy przekazaliśmy gospodarce kilkadziesiąt mld zł.
Premier zachęca, aby porównywać sytuację Polski do innych krajów Europy. Zarówno OECD, jak i UE przewidują w naszym kraju jeden z najniższych spadków PKB w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.
„Mamy najniższy spadek PKB w Polsce. Niektóre Państwa Europy mają w tym roku zarejestrować recesję, jakiej nie miały od wielu lat. To pokazuje głębię tego kryzysu gospodarczego”.
– W wielu krajach spodziewana jest recesja, jakiej nie było nawet od 100 lat – mówi Mateusz Morawiecki. – Analizujemy nasze instrumenty finansowe i chcemy ratować miejsca pracy. Warto podkreślić, że kiedy w Niemczech wzrasta bezrobocie, u nas ten wzrost jest mniejszy. Potrafiliśmy odpowiedzieć na kryzys i uratować miejsca pracy (…). Gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy ze sobą powiązane, a przed nami trudne miesiące. Aktualne obostrzenia dotknęły konkretne branże, ale stosujemy instrumenty, dzięki którym Polska jest liderem wzrostu produkcji przemysłowej w UE we wrześniu 2020.
Wdrażana jest tarcza 2.0. – Patrzymy na branże, które zostały najbardziej dotknięte. Jest ich w sumie ok. 40. Mamy dla nich nową tarczę branżową, która będzie kluczowa. To co najmniej 35 mld zł dla małych firm, MŚP oraz dla dużych firm. Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione, gdyby nie te rozwiązania w ramach Tarczy 2.0. To są środki, za które odpowiedzialność bierze skarb państwa i państwo polskie. To będą działania, które częściowo znamy: dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, postojowe, świadczenia dla pracowników, zwolnienia ze składek na ZUS – mówi premier. – Dziś potrzebne jest ratowanie branż w najtrudniejszej sytuacji, a w 2021 wspieranie przedsiębiorców pod względem inwestycyjnym, gospodarczym i biznesowym, a także pracowników, by Tarcza Finansowa 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem.
„Dziś podstawowym pytaniem jest: jak Polska i Europa wyjdą z kryzysu? Będziemy wspierać przedsiębiorców od strony regulacyjnej i legislacyjnej. Nie możemy utknąć w ślepym zaułku. Dziś musimy ratować tych, których dotknął kryzys”.
– Wojna z wirusem, jeszcze się nie zakończyła, ale państwo polskie może obiecać jedno – nie pozostawimy przedsiębiorców i pracowników samym sobie. Zrobimy wszystko dla ratowania potencjału polskich przedsiębiorców – mówił premier w trakcie konferencji prasowej.