czech-republic-1500647__480

Wystąpienie prezydenta Zełeńskiego przed czeskim parlamentem w dniu objęcia unijnego przewodnictwa

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w środę przed czeskim parlamentem.

Od początku rosyjskiej agresji prezydent Ukrainy przemawiał za pośrednictwem wideopołączenia między innymi przed parlamentami Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Włoch. W ubiegłym miesiącu wystąpił w słowackiej Radzie Narodowej. W swoich wystąpieniach Wołodymyr Zełenski dziękuje zwykle poszczególnym krajom za okazane wsparcie. Podkreśla też potrzebę dalszej pomocy oraz działań wymierzonych w rosyjskiego agresora.

Czechy są jednym z największych w Europie dostawców uzbrojenia dla Ukrainy. Dostarczyły dotąd sprzęt o wartości około 140 milionów euro – w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i wyrzutnie rakietowe. Rządowa pomoc humanitarna dla Ukrainy jest liczona w setkach milionów koron. Angażują się też organizacje pozarządowe i liczni wolontariusze. Od 24 lutego w kraju zarejestrowało się ponad 370 tysięcy ukraińskich uchodźców.

Czechy przedstawią dziś priorytety swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Republika Czeska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie 1 lipca. Na przygotowania do objęcia unijnego przewodnictwa ma wpływ wojna na Ukrainie. Z wypowiedzi członków czeskiego rządu wynika, że wśród priorytetów prezydencji znajdą się: kryzys uchodźczy, powojenna odbudowa Ukrainy i przyszła integracja tego państwa z Unią Europejską. Ważnymi tematami mają być również bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od rosyjskich surowców, walka z inflacją i cyberbezpieczeństwo.

Głównym wydarzeniem prezydencji ma być unijny szczyt planowany na przełom września i października na praskim zamku. Jak zdradził minister do spraw europejskich Mikulasz Bek, hasło czeskiego przewodnictwa będzie brzmiało: „Europa jako zadanie”.

Uroczysta inauguracja czeskiej prezydencji oraz wspólne posiedzenie czeskiego rządu i Komisji Europejskiej odbędą się 1 lipca w pałacu w Litomyślu. Czechy przejmą unijne przewodnictwo po Francji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać