rainforest-g82afaf442_1920

Wylesianie Amazonii osiąga najwyższy poziom od 15 lat

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według raportu Krajowego Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii (Inpe) w ciągu roku wycięto obszar ponad 13 kilometrów kwadratowych drzew w brazylijskiej Amazonii.
Reklama

Z analizy zdjęć satelitarnych przeprowadzonej przez Inpe wynika, że między 1 sierpnia 2020 r. a 31 lipca 2021 r. wycięto 13 235 km2 lasów Amazonii w Brazylii. Jak wskazuje raport są to największe liczby dotyczące wylesiania brazylijskiej Amazonii od 2008 r., a w porównaniu z rokiem poprzednim wycinka wzrosła o 22%.

Podczas konferencji klimatycznej COP26 Brazylia zadeklarowała, że do 2028 r. upora się z nielegalną wycinką amazońskiego lasu. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro postrzega jednak Amazonię przede wszystkim jako niewykorzystany potencjał gospodarczy, dlatego Greenpeace oskarżył brazylijski rząd o to, że deklaracja przyjęta podczas COP26 jest jedynie próbą wzmocnienia wizerunku kraju.

– Obserwujemy niszczenie lasów deszczowych Amazonii przez rząd, który uczynił niszczenie środowiska swoją polityką publiczną – komentował sekretarz wykonawczy Climate Observatory Márcio Astrini w rozmowie z Associated Press.

Jak wynika z raportu, przed objęciem prezydentury Jaira Bolsonaro dane wycinki lasów brazylijskiej Amazonii nie przekraczały 10 tys. km2. Teraz dane rosną z roku na rok. W latach 2009-2018 średnia wycinka wynosiła 6,5 tys. km2; teraz średnia wzrosła do 11,405 tys. km2. Dane prognozujące na lata 2021-2022 sygnalizują, że wylesianie będzie się pogłębiać.

W środę UE przedstawiła propozycję, według której import towarów, których produkcja jest powiązana z wylesianiem, ma zostać ograniczony. Decyzja może mocno wpłynąć na gospodarkę Brazylii.

Oprac: KR
Źródło: AP, DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać