covid-19-5080950_1920

Wykryto pierwszy przypadek wariantu Omicron w Polsce

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce potwierdził katowicki sanepid, o czym poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Do Polski trafiły także leki wspomagające leczenie COVID-19.

– Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE [Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną] Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze – przekazałow komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron wykryto 24 listopada w RPA. Wariant został zidentyfikowany w kilkunastu krajach (we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia informowała o 77 krajach).

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje „bardzo wysokie” ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.

Dane resortu zdrowia informują, że ostatniej doby w Polsce wykryto 22 097 nowych zakażeń koronawirusem. Jak zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, jest to liczba o 20% Niższa niż tydzień temu. Zmarły natomiast 592 osoby z COVID-19, z czego 75% to osoby niezaszczepione.

Rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował natomiast, że w czwartek do Polski dotarło 42 tys. dawek remdesiviru, leku wspomagającego leczenie COVID-19. Jak przekazał, w najbliższym czasie do kraju trafią też leki tocilizumab i molnupiravir.

– Czynimy starania i cały czas jesteśmy w kontakcie z producentami. Producenci niestety ograniczają dostawy do poszczególnych państw, dzieląc te możliwości produkcyjne między wszystkie państwa, które uczestniczą w procesie zamawiania, ale dzisiaj już ten remdesivir dotarł. Dociera też tocilizumab. Dziś lub jutro mamy mieć też molnupiravir – powiedział Andrusiewicz.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać