48138147188_04a9e5619e_o

Wydano pierwszy wyrok skazujący na mocy prawa bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
24-letni Tong Ying-Kitza został skazany na 9 lat więzienia na podstawie prawa bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu. Według sądu Chińczyk jest winny podżegania do secesji i terroryzmu.

Skazanie Tonga jest pierwszym wyrokiem opartym na prawie bezpieczeństwa narodowego, które zostało wprowadzone w ubiegłym roku w Hongkongu. Sprawa Ying-Kitza toczyła się od ubiegłego roku, kiedy został on zatrzymany po wjechaniu motocyklem w grupę policjantów podczas protestów. Niósł on też flagę z zakazanym hasłem: „Wyzwolić Hongkong, rewolucja naszych czasów”.

Krytycy uważają, że prawo bezpieczeństwa uderza w autonomię Hongkongu, a podczas procesu zostało wykorzystane jako broń polityczna i w żadnym momencie nie uwzględniało praw Tonga do wolności wypowiedzi i protestu. Według dyrektora regionalnego Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku, Yamini Mishra, wyrok Tonga jest uderzeniem w wolność słowa i udowadnia, że prawo w Hongkongu jest narzędziem do zaszczepiania terroru wśród krytyków rządu. Krytykę wyraziły również Stany Zjednoczone, które wezwały Chiny do zaprzestania ataków na osoby korzystające ze swoich praw i wolności.

Chińscy urzędnicy odrzucają krytykę mówiąc, że Pekin przywraca porządek i bezpieczeństwo. Do tej pory na mocy prawa bezpieczeństwa zostało aresztowanych ponad 100 osób.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu została przyjęta 30 czerwca 2020 r. i ma za służyć ściganiu osób ze środowisk krytycznych wobec polityki Chin. Wprowadza też faktyczną kontrolę instytucji Chin nad oskarżeniem i sądzeniem osób ściganych na mocy ustawy, co narusza odrębność prawną regionu gwarantowaną deklaracją chińsko-brytyjską z 1984 r. Na podstawie nowych przepisów ścigani mogą być obcokrajowcy, również za czyny popełnione poza Hongkongiem i Chinami.

Oprac.: KR
Źródło: AP, PISM
foto: Etan Liam / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama