shutterstock_1607834011-1900x885

Wybory w USA ciągle nierozstrzygnięte

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Joe Biden prowadzi w wyborach na prezydenta USA, osiągając przewagę nad prezydentem Donaldem Trumpem na poziomie 50 głosów elektorskich, zbliżając się do liczby 270, która jest wymaga na zwycięstwa w elekcji. Jednak pięć stanów nie przedstawiło jeszcze swoich wyników.

Biden prowadzi w Arizonie (11 głosów elektorskich) i Nevadzie (6 głosów), Trump w Pensylwanii (20 głosów), Karolinie Północnej (15) i Georgii (16 głosów). Według danych Associated Press Biden wygrał w Wisconsin (10 głosów) i Michigan (16 głosów). Natomiast Donald Trump wezwał do zaprzestania liczenia głosów w Pensylwanii i Michigan oraz domaga się ponownego przeliczenia głosów w stanie Wisconsin. Trump ma nadzieje na na przechylenie szali w Nevadzie, gdzie przewaga Bidena wynosi nieco ponad 7 tys. głosów. Nowe wyniki powinny zostać opublikowane o 9 czasu lokalnego (18:00 czasu polskiego).

Donalt Trump już wczoraj ogłosił swoją „wielką wygraną”, twierdząc – bez dowodów – że Demokraci próbują „ukraść” wybory. Biden wezwał do cierpliwości, mówiąc, że jest „na dobrej drodze”, aby wygrać wyścig w Białym Domu.

Ameryka osiągnęła najwyższą frekwencję wyborczą od ponad wieku, z ponad 100 milionami głosów oddanych przed dniem wyborów. W obecnych wyborach oddano rekordową liczbę głosów korespondencyjnych. Łącznie z głosami oddanymi osobiście przed dniem wyborczym było ich ponad 100 mln. W części kluczowych stanów, jak Pensylwania, będą one liczone na końcu, a proces może potrwać nawet kilka dni. Pensylwania będzie zaliczać również głosy, które wpłyną pocztą już po zamknięciu urn, ale wysłane przed wyznaczoną datą końcową.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać