shutterstock_1607834011-1900x885

Wybory prezydenckie w USA: zwycięstwo Joe Bidena

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Joe Biden, prezydent elekt USA, wezwał do jedności między Amerykanami po czterech latach prezydentury Donalda Trumpa i po kampanii wyborczej prowadzącej do głębokich podziałów politycznych w społeczeństwie amerykańskim. Według danych udostępnionych przez m.in. Associated Press, BBC, CNN, Reuters były wiceprezydent, kandydat partii demokratycznej Joe Biden wygrał wybory prezydenckie uzyskując (na ten moment) 279 głosów w Kolegium Elektorskim, wobec Donalda Trumpa, który zebrał ich 214.

Republikański prezydent nie uznał wyniku wyborów określając proces wyborczy jako nieuczciwy. Donald Trump nie przedstawił dowodów na potwierdzenie swoich słów. W Georgii trwa ponowne liczenie głosów.

Większość szefów rządów i głów państw na świecie przesłało już swoje gratulacje prezydentowi-elektowi Joe Bidenowi. Na oficjalne wyniki prezydenckie czekają natomiast liderzy Rosji i Chin. Przemawiając do dziennikarzy podczas telekonferencji, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że Moskwa uważa, że ​​lepiej  poczekać, zanim komukolwiek pogratulować. „Uważamy, że należy poczekać na oficjalne liczenie głosów” – powiedział Pieskow.

Chiny również wstrzymały się z gratulacjami dla Bidena, mówiąc, że będą postępować zgodnie ze zwyczajem w reakcji na wynik. „Zauważyliśmy, że pan Biden ogłosił zwycięstwo w wyborach” – powiedział rzecznik MSZ Wang Wenbin na codziennym spotkaniu dla mediów. „Rozumiemy, że wynik wyborów prezydenckich w USA zostanie określony zgodnie z prawem i procedurami USA”.

W 2016 r. Chiński prezydent Xi Jinping przesłał Trumpowi gratulacje 9 listopada, dzień po wyborach.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać