Reklama
Reklama
shutterstock_1607834011-1900x885

Wybory prezydenckie w USA: zwycięstwo Joe Bidena

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Joe Biden, prezydent elekt USA, wezwał do jedności między Amerykanami po czterech latach prezydentury Donalda Trumpa i po kampanii wyborczej prowadzącej do głębokich podziałów politycznych w społeczeństwie amerykańskim. Według danych udostępnionych przez m.in. Associated Press, BBC, CNN, Reuters były wiceprezydent, kandydat partii demokratycznej Joe Biden wygrał wybory prezydenckie uzyskując (na ten moment) 279 głosów w Kolegium Elektorskim, wobec Donalda Trumpa, który zebrał ich 214.
Reklama

Republikański prezydent nie uznał wyniku wyborów określając proces wyborczy jako nieuczciwy. Donald Trump nie przedstawił dowodów na potwierdzenie swoich słów. W Georgii trwa ponowne liczenie głosów.

Większość szefów rządów i głów państw na świecie przesłało już swoje gratulacje prezydentowi-elektowi Joe Bidenowi. Na oficjalne wyniki prezydenckie czekają natomiast liderzy Rosji i Chin. Przemawiając do dziennikarzy podczas telekonferencji, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że Moskwa uważa, że ​​lepiej  poczekać, zanim komukolwiek pogratulować. „Uważamy, że należy poczekać na oficjalne liczenie głosów” – powiedział Pieskow.

Chiny również wstrzymały się z gratulacjami dla Bidena, mówiąc, że będą postępować zgodnie ze zwyczajem w reakcji na wynik. „Zauważyliśmy, że pan Biden ogłosił zwycięstwo w wyborach” – powiedział rzecznik MSZ Wang Wenbin na codziennym spotkaniu dla mediów. „Rozumiemy, że wynik wyborów prezydenckich w USA zostanie określony zgodnie z prawem i procedurami USA”.

W 2016 r. Chiński prezydent Xi Jinping przesłał Trumpowi gratulacje 9 listopada, dzień po wyborach.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama