flag-gedcb9ea13_1280

Wybory parlamentarne w Danii, wygrywa socjaldemokracja

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wtorkowe, przedterminowe wybory parlamentarne wygrywa Partia Socjaldemokratyczna urzędującej premier Mette Frederiksen z wynikiem 27, 5 procent. Jednak wraz z innymi ugrupowaniami lewicowymi nie ma większości.

Partia Socjaldemokratyczna premier Mette Frederiksen zdobyła 50 mandatów, to o dwa mandaty więcej niż w 2019 roku. 27,5 procent głosów jest najlepszym wynikiem od 2001 roku. Wspólnie z kilkoma innymi ugrupowaniami może liczyć na 87 mandatów. Jednak minimalna większość w 179 – osobowym parlamencie wynosi 90 mandatów.

W środę, premier Danii złożyła na ręce królowej Małgorzaty II dymisję po wygraniu wtorkowych wyborów parlamentarnych, w wyniku których lewica utrzymała większość. Celem Mette Frederiksen jest utworzenie „szerokiego” rządu.

Według duńskiego nadawcy publicznego DR trzy brakujące do większości mandaty premier Mette Frederiksen może zdobyć z duńskich terytoriów zależnych. Jeden mandat z Wysp Owczych oraz dwa z Grenlandii, gdzie spodziewane jest zwycięstwo polityków bliskich socjaldemokratom.

Według duńskich mediłów, premier Frederiksen jest w „komfortowej sytuacji”. „Zgodnie z zapowiedzią będzie szukać nowej większości w parlamencie ponad dotychczasowym podziałem na dwa bloki lub ostatecznie zdecyduje się na współpracę z partiami lewicowymi” – oceniła telewizja TV 2.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać