Wszystko Co Najważniejsze na Święta: WEIGEL, BULLIVANT, o. ZIEBA OP, PÉREZ-LÓPEZ, MOHLER, SERAFIN, ROKITA, kard. SARAH…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia najnowsze wydanie Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” ze słowem wstępnym prof. Michała KLEIBERA, redaktora naczelnego.
Tegoroczny Adwent był inny niż dotychczas nam znane. Wyrzeczenia, które najczęściej miały charakter stricte duchowy, przybrały realny kształt na skutek otaczającej nas rzeczywistości i sięgnęły w istotę przeżywania Świąt Bożego Narodzenia – nie możemy spędzić ich w szerokim gronie rodziny i przyjaciół, wspólnie kolędować i iść na Pasterkę.Boże Narodzenie 2020 jest świętem, które zstępuje głęboko w nas i dzięki temu przeżycie to może być szczersze, bardziej owocne. Dzięki temu pomimo przytłaczającej nas rzeczywistości nie odczuwamy beznadziei. Dzieciątko narodzone wsród mroków większych niż zwykle, daje nową wiarę i moc. A to, że nie ma powrotu do dawnej rzeczywistości jest ogromną szansą na zbudowanie wspólnoty braterstwa i otwartości, porzucenie iluzji i swoich okopów. Zaakceptowaniem historii taką, jaka była a nie taką, jaką chcielibyśmy mieć.Wyjdźmy ku Światłu!

Prof. Michał KLEIBER,
Redaktor Naczelny wraz z Zespołem RedakcyjnymProf. Stephen BULLIVANT
Walka z pandemią to innowacja przyniesiona przez chrześcijan

Prof. Stephen BULLIVANT: Walka z pandemią to innowacja przyniesiona przez chrześcijan
Prawdziwie chrześcijańskie wartości od dawna są zakorzenione w myśli Zachodu, lecz same społeczeństwa zachodnie często są już daleko od swoich założycielskich ideałów. Najbardziej jest to widoczne w kwestiach ochrony życia.


Prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ
Dlaczego odchodzenie od religii przebiega tak szybko?
Presja na chrześcijańską tożsamość Hiszpanii

Prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ: Dlaczego odchodzenie od religii przebiega tak szybko? Presja na chrześcijańską tożsamość Hiszpanii
„Zło to nie jest nadmierna demokracja, nadmierna brzydota, nadmierna anarchia. Jest to standaryzacja na podstawie niskiego standardu” – ostrzegał już w 1927 r. G.K. Chesterton. To doskonałe podsumowanie tego, co wydarzyło się w Hiszpanii.


Albert R. MOHLER
Epoka zeświecczenia. Nadchodzi burza sekularyzmu

Albert R. MOHLER: Epoka zeświecczenia. Nadchodzi burza sekularyzmu
Kulturowe formy chrześcijaństwa w większości uległy dechrystianizacji oraz przytłumieniu, a samo chrześcijaństwo zanika szybko. Dziś dołączenie do zgromadzenia wiernych zdefiniowanego przez biblijną prawdę nie wiąże się ze zdobyciem jakiegokolwiek kapitału społecznego.


Prof. George WEIGEL
Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła

Prof. George WEIGEL: Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła
Różne formy konsumeryzmu obiecywały zadowolenie płynące z korzystania z obfitych dóbr materialnych. Czy zdobycie tego zadowolenia, jakkolwiek realne mogłoby być, zaspokoiło najgłębsze tęsknoty ludzkiego serca?


o. Maciej ZIEBA OP
Nie potrzeba pomników z kamienia.
10 lekcji Jana Pawła II

O.Maciej ZIEBA OP: Nie potrzeba pomników z kamienia. 10 lekcji Jana Pawła II
Bez mądrego, opartego na faktach, przekazywania wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II fałszywe klisze z czasem zapełnią mózgi kolejnej generacji wchodzących w dorosłość obywateli III RP.


Mariola SERAFIN
Stajenka, która była grotą

Mariola SERAFIN: Stajenka, która była grotą

Nam, współczesnym Europejczykom, stajenka, w której narodził się Jezus, kojarzy się z szopką zbitą z desek. To fałszywy obraz.


Kard. Robert SARAH
O czym pandemia przypomniała nam wszystkim?

Kard. Robert SARAH: O czym pandemia przypomniała nam wszystkim?

Wirus pokazał, że świat mimo zapewnień o pełnej kontroli bezpieczeństwa wciąż jest paraliżowany strachem przed śmiercią. Świat może rozwiązać kryzys sanitarny. Poradzi sobie zapewne również z kryzysem ekonomicznym. Ale nigdy nie pojmie tajemnicy śmierci. Bo tylko wiara daje odpowiedź – pisze kard. Robert SARAH Czy Kościół ma jakąś rolę do odegrania w czasach obecnej epidemii? Inaczej, niż miało to miejsce w minionych wiekach, dziś to państwo ze swoją służbą zdrowia niemal w całości zapewnia obywatelom opiekę medyczną. Teraz bohaterami są…


Jan ROKITA
Zaraza pogorszyła naszą zbiorową duchową kondycję.
Glosa do kardynała Saraha

Jan ROKITA: Zaraza pogorszyła naszą zbiorową duchową kondycję. Glosa do kardynała Saraha
Czy zaraza – jak chce Sarah – stanowi w tej mierze przełom, przynajmniej w naszym, zachodnim kręgu kulturowym? W to właśnie bardzo wątpię. A prawdę mówiąc, nie tylko wątpię, ale żywię nawet obawę, że zaraza pogarsza naszą zbiorową duchową kondycję.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać