32686938607_d7c6c2ee5a_k

Wspólna deklaracja obronna USA i Polski

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w piątek o zakończonych negocjacjach nad wspólną, polsko-amerykańską deklaracją obronną.

– Ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. Zakończyliśmy negocjacje z Amerykanami i wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce. W naszym kraju, oprócz większej liczby żołnierzy US Army, będzie także najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych – poinformował w piątek na Twitterze minister obrony narodowej. Szef resortu dodał też, że ustalenia zostały potwierdzone przez amerykańskiego sekretarza obrony. O zakończonych negocjacjach poinformowała także ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

Pod koniec wcześnia ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydent Andrzej DUDA i jego odpowiednik Donald TRUMP podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego USA i zapowiada rozlokowanie kolejnych. W środę w tym tygodniu sekretarz obrony USA Mark ESPER poinformował, że Pentagon rozpoczynie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec. 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Wojska zostaną skierowane do Włoch i Belgii. We Włoszech rozmieszczone zostaną myśliwce F-16. Szef Pentagonu oznajmił, że strona amerykańska planuje rotację do Polski „przewodniego elementu” nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA po podpisaniu przez Polskę porozumienia o współpracy obronnej i umowy o „podziale obciążenia”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać