Reklama
Reklama
google-485611_1920

Włochy nakładają na Google grzywnę w wysokości 100 mln euro za wyłączenie aplikacji konkurencyjnego podmiotu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Włoski organ antymonopolowy poinformował w czwartek, że nałożył na Google grzywnę w wysokości ponad 100 milionów euro (120 milionów dolarów) za wyłączenie aplikacji na smartfony konkurencyjnego podmiotu, oferującej ładowanie pojazdów elektrycznych.
Reklama

Władze oświadczyły, że Google, którego system operacyjny Android i sklep z aplikacjami Google Play dominują na rynku włoskim, nadużył swojej pozycji rynkowej, blokując aplikację Enel X dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Regulator dodał, że wymaga to od Google udostępnienia aplikacji Enel X na Android Auto. Jest to oprogramowanie mobilne opracowane przez Google w celu odzwierciedlenia funkcji urządzenia z systemem Android, takiego jak smartfon, na panelu informacyjnym i rozrywkowym na desce rozdzielczej samochodu.

Grzywna w wysokości 102 084 433,91 euro została nałożona za naruszenie artykułu 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który reguluje monopole i kwestie związane z ograniczaniem konkurencji. Włochy stwierdziły, że firma Google nie zezwoliła firmie Enel X Italia na opracowanie wersji aplikacji JuicePass zgodnej z Android Auto. JuicePass oferuje usługi związane z ładowaniem pojazdów elektrycznych, takie jak znalezienie najbliższej stacji ładowania i zarezerwowanie w niej miejsca.

„Odmawiając współdziałania Enel X Italia z Android Auto, Google niesłusznie ograniczył użytkownikom końcowym możliwość korzystania z aplikacji Enel X Italia podczas prowadzenia i ładowania pojazdu elektrycznego” – stwierdził organ. „W konsekwencji Google faworyzuje własną aplikację Mapy Google” – dodały władze. „Wykluczenie aplikacji Enel X Italia z Android Auto trwa od ponad dwóch lat i gdyby miało być kontynuowane, mogłoby trwale zagrozić szansom Enel X Italia na zbudowanie solidnej bazy użytkowników w czasie znacznego wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych”. Zdaniem organu oznaczało to „zubożenie wyboru konsumentów i przeszkodę w postępie technologicznym”, co może wpłynąć na rozwój mobilności elektrycznej.

W rezultacie organ nakazał Google udostępnienie Enel X Italia i innym programistom aplikacji narzędzi do programowania aplikacji, które są interoperacyjne z Android Auto, jednocześnie dodając, że będzie monitorował zgodność wykonania jego orzeczenia za pośrednictwem niezależnego eksperta, z którym Google byłby zobowiązany współpracować.

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać