Prezydent Andrzej Duda zauważył, że wizyta amerykańskiego Sekretarza Stanu jest istotna z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ odbywa się w 100. rocznice Bitwy Warszawskiej. Na podobnie symboliczny wymiar wizyty amerykańskiego sekretarza stanu zwróciła uwagę także Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.
To dla mnie zaszczyt kolejny raz powitać @SecPompeo w Polsce! Relacje między PL i USA są lepsze niż kiedykolwiek i nie zwalniamy tempa. To wizyta symboliczna, aby upamiętnić 100. rocznicę zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej! https://t.co/2QMkcSVUmr
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) August 15, 2020
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wizyta ta istotna jest także z punktu widzenia praktycznego w związku z podpisaniem przez szefa MON i Mike’a Pompeo porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA. Enhanced Defence Cooperation Agreement zapewnia – zdaniem Ministra Obrony Narodowej – podstawę prawna do stworzenia rozbudowanej infrastruktury militarnej z której będzie mogło korzystać polskie wojsko, zwiększając możliwość Polski do przyjęcia nawet 20 tys. amerykańskich żołnierzy. Udział Polski w kosztach stacjonowania wojsk amerykańskich ma wynieść 0,5 mld zł rocznie.
– w Polsce jeszcze w październiku powstanie wysunięte dowództwo V korpusu USA – powiedział Blaszczak po czyn dodał – to w naszym kraju będzie stacjonować centrum dowodzenia wszystkich wojsk NATO na wschodniej flance. To niebywały sukces negocjacyjny.
O godz. 13:45 w Pałacu na Wodzie (Łazienki Królewskie) rozpoczęła się konferencja prasowa Ministra Spraw Zagranicznych RP Jacka Czaputowicza i Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo. Minister Czaputowicz podziękował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za wizytę w tę szczególną, symboliczną datę, kiedy Polska obchodzi 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wśród tematów, które stały się przedmiotem znalazła się przede wszystkim sytuacja na Białorusi. Czaputowicz podkreślił, że Polska stoi za suwerennością Białorusii i wzywa władzę tego kraju do dialogu ze społeczeństwem.
Mike Pompeo podkreślił symboliczne znaczenie swojej wizyty związane z 100. roczniczą Bitwy Warszawskiej, a także 40-leciem Solidarności. W sprawie Białorusi amerykański sekretarz stanu podkreślił, że choć z radością zareagował na wiadomość o uwolnieniu protestujących, z pewnością jest to działanie niewystarczające. Pompeo podkreślił, że kluczowym działaniem wobec sytuacji na Białorusi jest popracie dla białoruskiego społeczeństwa, które domaga się respektowania swoich podstawowych praw. Minister Czaputowicz powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła wypracowanie sankcji wobec osób na stanowiskach kierowniczych odpowiedzialnych za sfałszowanie wyborów. Podkreślił też, że osoby represjonowane nie zostaną pozostawione bez pomocy.