U.S. Secretary of State Mike Pompeo and Poland's Minister of Defence Mariusz Blaszczak greet each other with an elbow bump after signing the U.S.-Poland Enhanced Defence Cooperation Agreement in the Presidential Palace in Warsaw, Poland August 15, 2020,Image: 552665828, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: POOL / Reuters / Forum

Wizyta Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo w Warszawie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W sobotę 15 sierpnia do Warszawy przyleciał Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Sekretarz Pompeo spotka się także z szefem rządu Mateuszem Morawieckim oraz Ministrem Spraw Zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że wizyta amerykańskiego Sekretarza Stanu jest istotna z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ odbywa się w 100. rocznice Bitwy Warszawskiej. Na podobnie symboliczny wymiar wizyty amerykańskiego sekretarza stanu zwróciła uwagę także Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wizyta ta istotna jest także z punktu widzenia praktycznego w związku z podpisaniem przez szefa MON i Mike’a Pompeo porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA. Enhanced Defence Cooperation Agreement zapewnia – zdaniem Ministra Obrony Narodowej – podstawę prawna do stworzenia rozbudowanej infrastruktury militarnej z której będzie mogło korzystać polskie wojsko, zwiększając możliwość Polski do przyjęcia nawet 20 tys. amerykańskich żołnierzy. Udział Polski w kosztach stacjonowania wojsk amerykańskich ma wynieść 0,5 mld zł rocznie.

– w Polsce jeszcze w październiku powstanie wysunięte dowództwo V korpusu USA – powiedział Blaszczak po czyn dodał – to w naszym kraju będzie stacjonować centrum dowodzenia wszystkich wojsk NATO na wschodniej flance. To niebywały sukces negocjacyjny.

O godz. 13:45 w Pałacu na Wodzie (Łazienki Królewskie) rozpoczęła się konferencja prasowa Ministra Spraw Zagranicznych RP Jacka Czaputowicza i Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo. Minister Czaputowicz podziękował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za wizytę w tę szczególną, symboliczną datę, kiedy Polska obchodzi 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wśród tematów, które stały się przedmiotem znalazła się przede wszystkim sytuacja na Białorusi. Czaputowicz podkreślił, że Polska stoi za suwerennością Białorusii i wzywa władzę tego kraju do dialogu ze społeczeństwem.

Mike Pompeo podkreślił symboliczne znaczenie swojej wizyty związane z 100. roczniczą Bitwy Warszawskiej, a także 40-leciem Solidarności. W sprawie Białorusi amerykański sekretarz stanu podkreślił, że choć z radością zareagował na wiadomość o uwolnieniu protestujących, z pewnością jest to działanie niewystarczające. Pompeo podkreślił, że kluczowym działaniem wobec sytuacji na Białorusi jest popracie dla białoruskiego społeczeństwa, które domaga się respektowania swoich podstawowych praw. Minister Czaputowicz powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła wypracowanie sankcji wobec osób na stanowiskach kierowniczych odpowiedzialnych za sfałszowanie wyborów. Podkreślił też, że osoby represjonowane nie zostaną pozostawione bez pomocy.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać