Cecilia Malmström gives a speech at a welcome party in Hanoi on June 30, 2019.

Wietnam ratyfikuje umowę o wolnym handlu UE i decyduje się położyć kres pracy przymusowej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Wietnamskie Zgromadzenie Narodowe (NA) zatwierdziło w poniedziałek umowę o wolnym handlu między Wietnamem a Unią Europejską, umożliwiając jej wejście w życie w tym roku – donosi DPA.

Umowa handlowa, znana jako umowa o wolnym handlu UE-Wietnam (EVFTA), została opisana przez Brukselę jako najbardziej ambitne porozumienie handlowe z krajem rozwijającym się. Uchwaliło ją 457 wietnamskich prawodawców, a więc 100 procent deputowanych obecnych podczas głosowania, przy 26 głosach wstrzymujących. Procedury głosowania były transmitowane na żywo w wietnamskiej telewizji.

Umowa z Wietnamem wyeliminuje 99 proc. wszystkich taryf po obu stronach, zmniejszy bariery pozataryfowe – na przykład poprzez dostosowanie standardów produktów – i otworzy wietnamskie rynki usług i zamówień publicznych dla przedsiębiorstw z UE.

Umowa jest uważana za korzystną dla Wietnamu, pomagając krajowi osiągnąć roczny cel PKB w wysokości od 2,18 do 3,25 procent w nadchodzących latach i uzyskać dostęp do rynku ponad 500 milionów ludzi, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez wietnamskie ministerstwo handlu w kwietniu.

EVFTA pomoże Wietnamowi, który jest już jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, zwiększyć obroty eksportowe do UE o około 20 procent do 2020 r. i 44 procent do 2030 r.

Negocjacje w sprawie umowy handlowej między UE a Wietnamem rozpoczęły się w 2012 r. i zostały zakończone w 2015 r. W nadchodzących miesiącach obie strony muszą powiadomić się o zakończeniu wszystkich wymaganych wewnętrznych procedur prawnych, zanim umowa wejdzie w życie 1 sierpnia.

Wietnamscy parlamentarzyści ratyfikowali również Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), która zobowiązuje Wietnam do przestrzegania standardów MOP w istotnych kwestiach dotyczących prawa pracy. Obejmują one umożliwienie swobody zrzeszania się i prawa do rokowań zbiorowych, zniesienia wszelkich form pracy przymusowej, zniesienia pracy dzieci i dyskryminacji pracodawców.

Wietnam, 96-milionowy naród Azji Południowo-Wschodniej, z powodzeniem powstrzymał epidemie koronawirusa, ale wciąż odczuwa skutki gospodarcze globalnego kryzysu zdrowia publicznego. Zatwierdzenie EVFTA pomoże krajowi uniknąć recesji i osiągnąć wzrost gospodarczy w wysokości 2,5 proc. w 2020 r.

foto: Cecilia Malmström przemawia na przyjęciu powitalnym w Hanoi 30 czerwca 2019 r.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać