injection-5722329_1920

Wielka Brytania rozpoczyna kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
90-letnia kobieta i 81-letni mężczyzna o nazwisku William Shakespeare jako pierwsi w Wielkiej Brytanii otrzymali szczepionkę przeciwko Covid-19 i są także pierwszymi, którym podano szczepionkę firm Pfizer / BioNTech w ramach brytyjskiej kampanii szczepień.

Szczepionkę otrzymała była sprzedawczyni biżuterii Margaret Keenan we wtorek w Szpitalu Uniwersyteckim w mieście Coventry w środkowej Anglii. – Czuję się tak uprzywilejowana, że mogę być pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19. To najlepszy prezent urodzinowy, jakiego mogłem sobie życzyć, ponieważ oznacza to, że w końcu mogę się doczekać spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w Nowym Roku”. Pielęgniarka, która podała zastrzyk, May Parsons, powiedziała, że ​​to „wielki zaszczyt” być pierwszą pielęgniarką w kraju, która dostarczy szczepionkę pacjentowi. Urodzona na Filipinach pielęgniarka powiedziała, że ​​„teraz wydaje się, że na końcu tunelu jest światło”.

Premier Boris Johnson pochwalił rozwój sytuacji: „Dziś w Wielkiej Brytanii rozpoczynają się pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19” – napisał na Twitterze. „Dziękuję NHS [Narodowej Służbie Zdrowia], wszystkim naukowcom, którzy tak ciężko pracowali nad opracowaniem tej szczepionki”. Szef państwowej National Health Service w Anglii Simon Stevens powiedział, że był to „decydujący punkt zwrotny” w stosunku do „największego wyzwania zdrowotnego” od czasu założenia NHS w 1948 roku. Wielka Brytania zamówiła 40 milionów dawek szczepionki – wystarczającej do zaszczepienia 20 milionów ludzi – z 800 000 w pierwszej partii. Do końca grudnia oczekuje się do czterech milionów dawek.

Wielka Brytania 2 grudnia zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer i BioNTech do stosowania w całym kraju, z priorytetem dla osób starszych przebywających w domach opieki i ich opiekunów. Szczepionka jest wprowadzana na rynek w 50 „ośrodkach szpitalnych” ze względu na wyzwania logistyczne związane z przechowywaniem jej w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza. W Irlandii Północnej 28-letnia pielęgniarka była podobno pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę Covid-19. Niektóre inne kraje, w tym Rosja i Chiny, rozpoczęły już kampanie masowych szczepień swoimi własnymi szczepionkami opracowanymi w kraju.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać