injection-5722329_1920

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę AstraZeneca / Oxford przeciw Covid-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę Wielka Brytania stała się pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez Uniwersytet Oxfordzki i AstraZeneca.

Brytyjski rząd oświadczył, że przyjął zalecenie Urzędu Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), aby udzielić zezwolenia na stosowanie remedium w nagłych wypadkach. Wielka Brytania zamówiła dotąd 100 milionów dawek szczepionki. „NHS (National Health Service – przyp. red.) będzie w stanie dostarczyć te zastrzyki w ręce ludzi z prędkością, z jaką można je wyprodukować” – powiedział Sky News sekretarz zdrowia Matt Hancock, dodając, że jest przekonany, że do wiosny uda się zaszczepić wystarczająco dużo osób z grup wrażliwych, aby móc pokonać pandemię.  Premier Boris Johnson nazwał to zatwierdzenie „triumfem brytyjskiej nauki”.

W badaniach stwierdzono, że szczepionka jest mniej skuteczna niż remedium opracowane przez firmę Pfizer w Stanach Zjednoczonych i BioNTech w Niemczech, ale co najważniejsze w krajach z bardziej podstawową infrastrukturą zdrowotną może być przechowywana i transportowana w normalnych warunkach chłodniczych, zamiast w temperaturze -70 stopni Celsjusza. AstraZeneca powiedział, że zezwolenie dotyczy schematu dwudawkowego, a Hancock powiedział, że MHRA przedstawi więcej szczegółów na temat dawkowania w środę.

Dyrektor naczelny AstraZeneca Pascal Soriot powiedział, że szczepionka „okazała się skuteczna, dobrze tolerowana, łatwa w podawaniu i jest dostarczana przez firmę AstraZeneca bez zysku”. Powiedział także radiu BBC: „W tym momencie uważamy, że ta szczepionka powinna być skuteczna przeciwko (nowemu, bardziej zaraźliwemu) wariantowi”.

Badania AstraZeneca wykazały, że 62 proc. uczestników badania otrzymało dwie pełne dawki w odstępie kilku tygodni – powyżej 50% zwykle uznawanych przez organy regulacyjne za odpowiednie. Efektywność na poziomie około 90 proc. została stwierdzona w mniejszej podgrupie, która otrzymała najpierw połowę dawki, a następnie pełną dawkę. AstraZeneca nie określiła, który schemat dawkowania został zatwierdzony, ale naukowcy stwierdzili, że najważniejsza jest zgoda.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać