7257515482_9fa0162b81_k

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej: UE przeciwstawia się sankcjom USA w sprawie Nord Stream 2

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w pytaniu o staniowisko KE wobec amerykańskich sankcji w sprawie Nord Stream 2, odpowiedział, że Unia Europejska „sprzeciwia się stosowaniu sankcji USA wobec przedsiębiorstw z UE prowadzących legalną działalność”.

– UE nie uznaje eksterytorialnego stosowania sankcji państw trzecich, które uważa za sprzeczne z prawem międzynarodowym – napisał Dombrovskis w odpowiedzi na pytanie niemieckiego europosła Dietmara Koestra, który ubolewa, że zarówno KE, jak i Europejska Służba Działań Zewnętrznych pozostają pasywne, gdy Stany Zjednoczone przyjmowały w zeszłym roku przyjmowały pierwsze sankcyjne regulacje.

W lipcu br. Departament Stanu USA zniósł klauzulę, chroniącą USA przed sankcjami przewidzianymi w Ustawie o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcję. Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo podkreślił wówczas, że jest to działanie stanowiące „jasne ostrzeżenie” dla firm zaangażowanych w projekty rosyjskich gazociągów.

W minionym tygodniu 24 kraje członkowskie protestowały przeciwko amerykańskim sankcjom wobec firm zaangażowanych w projekt. W protest nie zaangażowała się Polska, która od początku pozostaje zdecydowanym przeciwnikiem Nord Stream 2 i stoi na stanowisku, że jest to przedsięwzięcie polityczne i niekorzystne zwłaszcza dla Ukrainy.

Źródło: PAP
foto: Wiktor Dabkowski

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać