african-child-ga6dce754e_1920

WHO rekomenduje wprowadzenie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko malarii dla dzieci w Afryce

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionka przeciw malarii (RTS,S/MosquirixTM) powinna być powszechnie podawana dzieciom w Afryce. Od 2019 r. w ramach programu pilotażowego w Ghanie, Kenii i Malawi podano 2,3 mln dawek dzieciom do 2 roku życia.
Reklama

Szczepionka RTS,S (powszechnie: MosquirixTM) jest jedynym preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków (EMA) – w 2015 r. Skuteczność szczepionki wśród dzieci szacuje się na 30%, jednak jest to jedyny zatwierdzony preparat. Od 2019 r. dzięki programowi koordynowanemu przez WHO, podano 2,3 mln dawek szczepionki dzieciom do 2 roku życia. Według środowego oświadczenia WHO, preparat powinien być dostępny dla wszystkich afrykańskich dzieci. Cena za dawkę szczepionki nie została jeszcze ustalona. Ma zostać podana dopiero po decyzji o jej finansowaniu przez Sojusz Szczepionkowy GAVI.

– Ta długo oczekiwana, przełomowa decyzja może ożywić walkę z malarią w regionie w czasie, gdy postęp dotyczący kontroli nad malarią utknął w martwym punkcie – powiedział Thomas Breuer, dyrektor ds. zdrowia na świecie w GSK, firmie produkującej RTS,S.

Jak podaje WHO 94% przypadków zachorowań na malarię występuje w Afryce, a największa śmiertelność z powodu choroby dotyka dzieci. W 2019 r. wśród 386 tys. zgonów, aż 274 tys. to dzieci do 5 roku życia. Według WHO szczepionka wraz z środkami, takimi jak moskitiery i opryski, może uratować życie dziesiątkom tysięcy ludzi.

Badanie rynku prowadzone przez WHO wskazało, że zapotrzebowanie szczepionek przeciw malarii wyniesie 50-110 mln dawek do 2030 r. Natomiast GSK – producent preparatu – zobowiązał się do produkcji 15 mln dawek rocznie (do 2028 r.).

Naukowcy z Uniwersytetu Oksford pracują nad nową szczepionką, która jak do tej pory, w fazie próbnej, wykazuje skuteczność na poziomie 77% (badanie z udziałem 450 dzieci).

Oprac: KR
Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama