vaccine-5926664_1920

WHO krytykuję „niedopuszczalnie powolne” wdrażanie szczepionek w Europie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Europie jest „bardziej niepokojący niż od miesięcy. Organizacja stwierdziła również, że wdrażanie szczepionek w Unii Europejskiej jest „niedopuszczalnie powolne”.
Reklama

W czwartek eksperci WHO skrytykowali powolne tempo wdrażania szczepionek w Europie i powiedzieli, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem jest „niepokojący”. Organizacja ostrzegła również, że obecne szybkie rozprzestrzenianie się wirusa może zwiększyć ryzyko pojawienia się nowych, dotyczących wariantów rozwijających się w regionie.

Dyrektor WHO na Europę, Hans Kluge, powiedział, że program powolnych szczepień w Europie „przedłuża pandemię”. „Szczepionki to nasza najlepsza droga wyjścia z tej pandemii… Jednak wprowadzenie tych szczepionek jest niedopuszczalnie powolne”, powiedział Kluge w oświadczeniu. „Musimy przyspieszyć ten proces, zwiększając produkcję, zmniejszając bariery w podawaniu szczepionek i wykorzystując teraz każdą fiolkę, którą mamy na stanie” – dodał. Powiedział również, że sytuacja wirusów w Europie jest „bardziej niepokojąca niż widzieliśmy od kilku miesięcy”.

WHO poinformowało, że tygodniowa liczba nowych przypadków w Europie spadła do poniżej miliona nieco ponad miesiąc temu. „W ubiegłym tygodniu w większości krajów europejskiego regionu WHO odnotowano wzrost transmisji COVID-19 do 1,6 mln nowych przypadków” – poinformował europejski oddział WHO. Całkowita liczba zgonów w Europie „zbliża się szybko do miliona, a łączna liczba przypadków ma przekroczyć 45 milionów” – napisano.

Wysoka liczba przypadków w regionie zwiększyła obawy, że może pojawić się nowy, bardziej odporny na szczepionki wariant. Region europejski WHO wykracza daleko poza UE i obejmuje 53 kraje i terytoria, w tym Rosję i kilka krajów Azji Środkowej.

„Prawdopodobieństwo pojawienia się nowych wariantów budzących obawy wzrasta wraz z tempem replikacji i rozprzestrzeniania się wirusa, więc ograniczenie przenoszenia poprzez podstawowe działania kontrolujące chorobę ma kluczowe znaczenie” – powiedziała w oświadczeniu regionalna dyrektor ds. Sytuacji kryzysowych WHO Europe, Dorit Nitzan.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama