{5E9D7A46-457C-F147-AA4D-3E95D2C54F97}

WHO i przywódcy 23 krajów wzywają do zawarcia międzynarodowego traktatu na wypadek przyszłych pandemii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Dwudziestu pięciu światowych przywódców poparło propozycję przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, dotyczącą sporządzenia nowego międzynarodowego traktatu w sprawie gotowości na wypadek pandemii w następstwie kryzysu Covid-19.
Reklama

Liderzy, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent RPA Cyril Ramaphosa i premier Tajlandii Prayut Chan-o-cha, podpisali wezwanie wraz z Michelem i szefem Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem. „Będą inne pandemie i inne poważne katastrofy zdrowotne. Żaden pojedynczy rząd czy wielostronna agencja nie poradzi sobie w pojedynkę z tym zagrożeniem” – napisali przywódcy we wspólnej deklaracji.

Artykuł przedstawił argumenty za nowym porozumieniem zakotwiczonym w dokumencie założycielskim WHO, które poprawiłoby globalną gotowość na pandemie i zdolność reagowania. Traktat zapewniłby ramy międzynarodowej współpracy w celu natychmiastowej wymiany informacji na początku możliwej pandemii i skierowania globalnych zasobów na badania nad możliwymi terapiami i szczepionkami, powiedział Michel na wirtualnej konferencji prasowej z Tedrosem we wtorek. „Nadszedł czas, aby działać” – powiedział Tedros – „Nie możemy pozwolić, aby wspomnienia o tym kryzysie zniknęły i abyśmy powrócili do normalnych spraw”.

We wtorek projekt uzyskał formalne poparcie przywódców Fidżi, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rwandy, Kenii, Francji, Niemiec, Grecji, Korei, Chile, Kostaryki, Albanii, RPA, Trynidadu i Tobago, Holandii, Tunezji, Senegalu, Hiszpania, Norwegii, Serbii, Indonezji, Ukrainy i WHO.

Michel po raz pierwszy przedstawił ten pomysł w listopadzie, ale teraz zyskał poparcie opinii publicznej między innymi ze strony szefów państw i rządów z Indonezji, Kenii, Kostaryki, Tunezji i Korei Południowej. Jednak godne uwagi pominięcia ze strony sygnatariuszy artykułu obejmują Stany Zjednoczone i Chiny.

Pierwsza reakcja wśród 194 krajów członkowskich WHO była „pozytywna”, według Tedrosa, który powiedział, że ma nadzieję, że wszyscy pomogą w dalszej debacie na temat inicjatywy przed majowym Światowym Zgromadzeniem Zdrowia. Powiedział jednak, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy traktat może obejmować kwestie sporne, takie jak własność intelektualna szczepionek lub bardziej sprawiedliwe udostępnianie remediów.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama