W nowym, opublikowanym raporcie WHO poinformowała, że do końca 2021 r. odnotowano 14,9 mln przypadków śmierci z powodu Covid-19. Oficjalna liczba zgonów bezpośrednio związanych z Covid-19 i zgłoszonych do WHO w tym okresie wynosi nieco ponad 5,4 mln. Jednak WHO w danych uwzględniła dodatkowo osoby, które zmarły w pośrednim wyniku przebiegu koronawirusa – w tym osoby, które nie miały dostępu do opieki zdrowotnej.
Zdaniem badaczy prawie połowa zgonów, które do tej pory nie zostały wskazane w statystykach, pochodzi z Indii. Z raportu wynika, że w wyniku pandemii (od stycznia 2020 r. do grudnia 2021 r.) zginęło tam 4,7 mln osób, głównie podczas ogromnego wzrostu zakażeń w maju i czerwcu 2021 r. (rząd wskazuje na 480 tys. zgonów w tym okresie).
Według oficjalnych danych w Polsce w wyniku pandemii zmarło —– osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w piątek, że 16 maja zostanie zniesiony stan epidemii. Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego, który ma utrzymywać się przynajmniej do września. Zdaniem ośrodków prognozujących widoczny jest trend spadkowy liczby zakażeń i hospitalizacji, który ma utrzymać się w najbliższych miesiącach.
– To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że ryzyko i zagrożenie istnieją, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – powiedział w piątek minister Niedzielski.
W konsekwencji zmiany statusu zagrożenia część rozwiązań – takich jak m.in. zdalne posiedzenia Sejmu czy komisji sejmowych – nie będą mogły się odbywać.
– Stan zagrożenia epidemicznego, to cały czas możliwość wprowadzania szybkich działań, które pomogą nam reagować, jeżeli na przykład w ramach monitoringu będziemy widzieli jakieś zagrożenie albo na świecie to zagrożenie zostanie zidentyfikowane – komentował Niedzielski.