50587054786_e1b4dcf987_b

Weekendowe rozmowy handlowe dot. Brexitu nie przyniosły rezultatów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Główny negocjator Brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier powiedział w poniedziałek, że nie osiągnięto znaczących postępów w negocjacjach handlowych z Wielką Brytanią w trakcie weekendu. Kluczowe obszary sporne dotyczą m.in. kwestii ochrony konkurencji i rybołówstwa.

Po tym, jak Barnier i jego brytyjski odpowiednik David Frost wezwali w piątek do przerwania negocjacji w związku z brakiem postępów, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski premier Boris Johnson poinstruowali ich, aby kontynuowali rozmowy w Brukseli.

Doniesienia medialne w niedzielę wieczorem informowały, że wspólne stanowisko dotyczące kwestii rybołówstwa jest bliskie, ale obie strony negocjacyjne natychmiast temu zaprzeczyły. Francja zagroziła zawetowaniem potencjalnej umowy handlowej, jeśli interesy jej rybaków nie będą wystarczająco uszanowane.

Negocjacje będą kontynuowane w poniedziałek, a von der Leyen i Johnson podsumują rozmowę telefoniczną wieczorem. Także w poniedziałek wspólny komitet omówi realizację umowy o wystąpieniu.

Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską pod koniec stycznia, ale pozostaje na wspólnym rynku i unii celnej do końca roku. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w tym terminie, ponownie wprowadzone zostaną relacje handlowe oparte o zasady Światowej Organizacji Handlu.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać