Juliette Gréco - Opening of the Wiener Festwochen (Vienna Festival) 2009

W wieku 93 lat zmarła kultowa francuska piosenkarka i aktorka, Juliette Gréco

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Legendarna francuska piosenkarka Juliette Gréco, której kariera trwała ponad pół wieku, zmarła w wieku 93 lat, poinformowała AFP jej rodzina. – Juliette Gréco zmarła w tę środę, 23 września 2020 roku, otoczona rodziną w swoim ukochanym domu w Ramatuelle. Jej życie było niezwykłe – przekazała AFP rodzina.

– To bardzo wspaniała kobieta, która nas opuściła” – powiedział AFP Alexandre Baud, producent jej ostatniej trasy koncertowej. – Juliette była zmęczona od jakiegoś czasu, ale zachowała swój niezwykle bystry umysł. Prezydent Emmanuel Macron złożył hołd Greco, mówiąc, że po śmierci zajęła swoje miejsce w „Panteonie pieśni francuskiej”.

– Juliette Gréco dołącza do (Jacques) Brel, (Leo) Ferre, (Georges) Brassens, (Charles) Aznavoura… w Panteonie francuskiego śpiewu. Jej twarz i jej głos będą nadal towarzyszyć naszemu życiu – napisał na Twitterze Macron. Zwykle ubrana w stylową, ale ponurą czerń, Gréco zadebiutowała jako młoda tancerka w paryskiej szkole baletowej, podczas najazdu NIemiec na Francję. Została aresztowana, a jej starsza siostra i matka – członkini francuskiego ruchu oporu – zostały wysłane do obozu koncentracyjnego, ale przeżyły i zostały wyzwolone.

Gréco interpretowała teksty takich artystów jak J.P. Sartre, poetów Jacques’a Preverta i Jean Cocteau, dramatopisarza Bertolta Brechta i kompozytorów, takich jak Leo Ferre, Guy Beart, Georges Brassens i Serge Gainsbourg. Kilkakrotnie koncertowała w Polsce – po raz pierwszy w 1962 r.

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać