W Weekend we „Wszystko Co Najważniejsze”: prof. Charles A.KUPCHAN, Wojciech SURMACZ, Jan ROKITA, Colin BRADFORD, prof. Michał KLEIBER, Sławomir DĘBSKI, Doluglas MURRAY, Mariola SERAFIN, prof. Aleksander SURDEJ, Zbigniew JAGIEŁŁO…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Co oznacza dla Polski wygrana Joe Bidena, jak nie zatonąć w napływających zewsząd informacjach, czy Twitter i Facebook mają prawo tak głęboko ingerować w procesy demokratyczne, czy czeka nas lewicowa rewolta przechodząca przez świat, nowy 1968 rok? – o tym, i nie tylko o tym w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.
Niedziela, 8 listopada 2020 r.
Nakład: 27 601 odbiorców

Każdego dnia czlowiek pochłania blisko 34 gigabajty danych – w tradycyjnych mediach to odpowiednik 100 tysięcy słów. To ogromna ilość, a w świecie, w którym jak nigdy zalewani jesteśmy informacjami warto wiedzieć, gdzie i jak szukać zdrowych, sprawdzoych wiadomości. Pisze o tym Wojciech SURMACZ, bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu.Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy także serwis poświęcony wyborom w Ameryce. A w zasadzie temu, jak ich wynik może wpłynąć na zmianę świata który znamy: jeden z najbliższych doradców prezydenta elekta, prof. Charles A. KUPCHAN w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM twierdzi, że Joe BIDEN jest dużo bardziej sceptyczny wobec Rosji niż Donald TRUMP. Warto przeczytać.

Dostepny jest także kolejny numer miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim między innymi fnomenalny Manifest czasu pandemii Oliviera BABEAU, o. Maciej ZIĘBA OP, Jacques ATTALI, Ludwik DORN, o. Antonio SPADARO SJ…

Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytanina. Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Wojciech SURMACZ
7 kroków do zdrowej informacji.
Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19? 

Wojciech SURMACZ: 7 kroków do zdrowej informacji. Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19?Na naszych oczach rodzi się nowa, dotycząca go dziedzina nauki. To nauka o sposobach zarządzania falami informacji. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa tę dziedzinę infodemiologią. Warto się nią zainteresować, bo dzisiaj wszyscy chcemy wiedzieć coraz więcej. Szczególnie o koronawirusie. Ale to właśnie ta nieodparta chęć, wręcz pogoń za wiedzą powoduje, że sami zapędzamy się w kozi róg. Przestajemy odróżniać informację złą od dobrej, prawdziwą od fałszywej, zdrową od chorej.


Colin BRADFORD
Rok 2021 jest kluczowy dla zmiany w światowym przywództwie 

Colin BRADFORD: Rok 2021 jest kluczowy dla zmiany w światowym przywództwiePo listopadowych wyborach w USA Europejczycy, Chińczycy, Kanadyjczycy, Japończycy i inne rządy będą chcieli współpracować z nową amerykańską administracją, aby tworzyć nowe, globalne formy współpracy multilateralnej i nową dynamikę relacji międzynarodowych, zwłaszcza między Zachodem a Chinami. Włochy jako państwo przewodniczące G20 w 2021 r. i Niemcy jako kluczowy gracz w Europie mają do odegrania szczególną rolę w tym przejściu od destrukcyjnego unilateralizmu do pragmatycznego, negocjowanego postępu w zakresie głównych wyzwań dla świata.


Sławomir DĘBSKI
Jeśli wygra Joe Biden, w stosunkach amerykańsko-polskich nastanie nowa era 

Sławomir DĘBSKI: Jeśli wygra Joe Biden, w stosunkach amerykańsko-polskich nastanie nowa eraJeśli w USA wybory wygra Joe Biden, należy się spodziewać spektakularnego zanegowania polityk Donalda Trumpa. Także jego współpracy z Polską. Jednak na dłuższą metę USA nie mogą pomijać naszego kraju. Zbyt wiele nas łączy.


Douglas MURRAY
Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze 

Douglas MURRAY: Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborczeW ostatnich latach było wiele otwierających oczy momentów związanych z Big Tech. Firmy były wielokrotnie przyłapywane na kłamstwach, oszustwach i próbach wywierania wpływu politycznego pod pozorem tzw. fact-checkingu. Ale dzień, w którym ocenzurowano historię o synu Joego Bidena, należy postrzegać jako przełomowy moment – moment, w którym ostatnie pozory neutralności platform społecznościowych zostały ostatecznie odrzucone. Ludzie nadal mogą korzystać z Twittera i Facebooka. Mogą nadal dostrzegać w nich jakąś wartość. Ale po tamtym tygodniu nie sposób wyzbyć się wrażenia, że robiąc to, pomagają firmom, które zdecydowały się jawnie ingerować w proces polityczny, aby wygrał wybrany przez nie kandydat.


Prof. Charles A. KUPCHAN
Za prezydentury Bidena wojska amerykańskie wrócą do Niemiec

Prof. Charles A. KUPCHAN: Za prezydentury Bidena wojska amerykańskie wrócą do NiemiecJoe Biden jako prezydent podjąłby decyzję o przywróceniu pobytu wojsk amerykańskich w Niemczech. On jest też dużo bardziej sceptyczny wobec Rosji niż Trump.


Jan ŚLIWA
Bitwy nad urną

Jan ŚLIWA: Bitwy nad urnąWybory uważa się za zakończone, gdy pokonany uzna swoją porażkę. Są tu dwie szkoły: Jamesa Madisona i Alexandra Hamiltona. Madison uważał, że każde wybory muszą być rozstrzygnięte uczciwie, nawet gdyby to musiało trwać. Hamilton twierdził, że przy przedłużającym się sporze przegrywający powinien dla dobra sprawy ustąpić, nawet gdy uważa, że niesłusznie, i stanąć do wyborów następnym razem.


Prof. Denis COLLIN
Z braku nadziei na pokonanie kapitalizmu, nowa lewicowość wypowiedziała wojnę dominacji patriarchalnej

Prof. Denis COLLIN: Z braku nadziei na pokonanie kapitalizmu, nowa lewicowość wypowiedziała wojnę dominacji patriarchalnejNowa lewicowość swój sukces zawdzięcza temu, że kapitał nie tylko dostosowuje się do rewolt arystokratycznych, ale jeszcze ich poszukuje, rozwija je i opłaca. Kapitał jest bowiem wszystkim, tylko nie obrońcą rodziny i tradycji


Już jest nr 24 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 24 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiW listopadzie przypada 130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Generała de Gaulle. Piszemy także o wyborach w USA i o tym, jak mogą wpłynąć na relacje Ameryki z Europą, w tym Polską. Analizujemy, jaki świat wyłoni się z chaosu pandemii i niepokojów społecznych. Opowiadamy Polskę światu – i proponujemy teksty, z którymi wychodzimy do prasy światowej. Ale to nie wszystko.


Philippe LATOMBE
Facebook chce opuścić Europę? Nareszcie!

Philippe LATOMBE: Facebook chce opuścić Europę? Nareszcie!Skończyły się czasy, gdy internet był synonimem wolności. To wyświechtany frazes, który miał zastosowanie na samym początku rewolucji cyfrowej. Żeby dzisiejszy użytkownik internetu poczuł się może nie wolny, ale przynajmniej świadomy tego, co dzieje się z jego danymi w sieci, musi przebrnąć przez nieskończenie wiele regulaminów, próbując zrozumieć konsekwencje nie zawsze klarownych zapisów. Kto z czystym sumieniem może przyznać, że ma pełną kontrolę nad swoimi danymi? Oczywiście, istnieje wolna wola, powie ktoś. Ale czy zawsze mamy pełną świadomość tego, co tak naprawdę wybieramy?


Mariola SERAFIN
Dlaczego nie wszystko w Biblii czytamy dosłownie?

Mariola SERAFIN: Dlaczego nie wszystko w Biblii czytamy dosłownie?Czy możliwe było stworzenie świata w sześć dni? Czy istnieje gatunek wieloryba zdolny połknąć człowieka? Czy brzemienna Maryja szła sama przez góry, by spotkać się z kuzynką Elżbietą? To tylko kilka z wielu pytań, które często pojawiają się podczas lektury Pisma Świętego.



STRATEGIE


Prof. Aleksander SURDEJ
Innowacje – twórczy składnik twórczej destrukcji 

Prof. Aleksander SURDEJ: Innowacje - twórczy składnik twórczej destrukcjiW Korei Południowej liczba robotów na 10000 zatrudnionych w przemyśle wynosi 855, tym tropem podąża też Japonia z 364 robotami, a za nią Niemcy (346) i Szwecja (277). Francja pozostaje znacznie w tyle z 177 robotami na 10000 pracowników w przemyśle, łudzona chyba przekonaniem, że masowa imigracja będzie zapewniać tanich pracowników.


Prof. Cyrille BRET: Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu

Prof. Cyrille BRET
Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu 

Piotr BUJAK: Polska droga w walce z pandemią

Piotr BUJAK
Polska droga w walce z pandemią 

Thierry BRETON: Wodór. Surowce. Umiejętności. Trzy cele polityki przemysłowej w Europie

Thierry BRETON
Wodór. Surowce. Umiejętności.
Trzy cele polityki przemysłowej w Europie 



PIĘKNO NAUKI


Jean-Paul OURY
Nutri-Score.
Polski stół cenzurowany przez Brukselę?

Jean-Paul OURY: Nutri-Score. Polski stół cenzurowany przez Brukselę?Jeżeli Bruksela przyjmie system Nutri-Score, wówczas produkty sztandarowe dla polskiej tradycji kulinarnej, jak na przykład kabanosy, kiełbaski śląskie, ptasie mleczko czy sławne oscypki z Zakopanego dostaną najniższą ocenę: E na czerwonym tle. To groźne dla polskiej kuchni i polskich producentów.


Prof. Michał KLEIBER: To Uniwersytet powinien stanowić centrum naszego świata

Prof. Michał KLEIBER
To Uniwersytet powinien stanowić centrum naszego świata 

Prof. Leszek PACHOLSKI: Jeśli już trzeba Ministerstwo Nauki łączyć, to optymalnym będzie połączenie z Ministerstwem Rozwoju

Prof. Leszek PACHOLSKI
Jeśli już trzeba Ministerstwo Nauki łączyć, to optymalnym będzie połączenie z Ministerstwem Rozwoju 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Michał KLEIBER
Dość 

Prof. Michał KLEIBER: DośćMój apel adresowany jest do nas wszystkich, ale do polityków w szczególności. I żeby nie było wątpliwości – mam tu na myśli osoby wszelkich politycznych orientacji. Totalna niezgoda dominuje wprawdzie w naszym życiu publicznym od dawna, ale ostatnio osiągnęła zupełnie karygodny poziom, przekraczając cywilizowane granice publicznego sporu, tworząc prawdziwe zagrożenie dla naszej pomyślnej przyszłości.


Ks. Emil PARAFINIUK
Dlaczego przekonuję do tego, żeby nosić maski także w kościele?

Ks. Emil PARAFINIUK: Dlaczego przekonuję do tego, żeby nosić maski także w kościele?W mediach społecznościowych wezwałem do noszenia maseczek. W reakcji jedni nazywają mnie „pozytywną twarzą Kościoła”, inni „modernistą”, „obrzezanym” czy „sprzedawczykiem”. Nie sądziłem, że ruch antycovidowy jest tak krzykliwy. Najbardziej dziwi fakt, że niektórzy moi współbracia kapłani są zaangażowani po tamtej stronie.


Mateusz KRAWCZYK
Ta Polska skończy się za pięć lat

Mateusz KRAWCZYK: Ta Polska skończy się za pięć latPo 30 latach budowania demokracji cofnęliśmy się do etapu rewolucyjnych przemian. I przyznaję, jest to atrakcyjne dla bardziej radykalnych z nas. Ale z anarchizmu się wyrasta. Od polityków naprawdę oczekujemy większej odpowiedzialności, choć trochę klasy i stylu. A tak – kampania wyborcza pozbawiła poniektórych z nas złudzeń o ideach w polityce. Szkoda, bo potrzebujemy idei.



KSIĘGARNIA


Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK
Firma technologiczna z licencją bankową 

Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK: Firma technologiczna z licencją bankowąDziś na globalnych platformach możemy wyszukać informacje, wezwać taksówkę, zarezerwować nocleg, zamówić jedzenie, zrobić zakupy, ale coraz częściej również zrealizować płatności i opłacić rachunki. Wielkie platformy coraz odważniej wchodzą w sektor finansowy, zarezerwowany dotychczas głównie dla banków. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, kto wygra w tej rywalizacji: bigtechy czy banki?


Bronisław WILDSTEIN: Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest

Bronisław WILDSTEIN
Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest 

Marcel WOŹNIAK: YMCA i Dziennik. Ostatnie reduty Tyrmanda

Marcel WOŹNIAK
YMCA i Dziennik. Ostatnie reduty Tyrmanda 

Zbigniew MENTZEL: Jak Leszek Kołakowski rozumiał nasz świat

Zbigniew MENTZEL
Jak Leszek Kołakowski rozumiał nasz świat 

James RAWLES: Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?

James RAWLES
Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?



MULTILANGUAGE


Prof. Michał KLEIBER: The day Polish science came to a halt 

Prof. Michał KLEIBER: The day Polish science came to a halt

Jan ROKITA: La France, un souci et un chagrin 

Jan ROKITA: La France, un souci et un chagrin


PÉPITES


Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników.
Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników. Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać