W Weekend we „Wszystko Co Najważniejsze”: o. Maciej Zięba, Douglas Murray, prof. Cyrille Bret, papież Franciszek, Bronisław Wildstein, prof. Zbigniew Lewicki, Piotr Zaremba, Lee Edwards…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Terroryzm islamski atakujący we Francji, Europa według papieża Franciszka, apel prof. Kleibera w sprawie wydarzeń na polskich ulicach, Wszystkich Świętych i polityka pamięci, tumult w Ameryce i próba zrozumienia kampanii wyborczej w USA w najnowszym wydaniu internetowego tygodnika opinii „Wszystko Co Najważniejsze”.
Niedziela, 1 listopada 2020 r.
Nakład: 27 582 odbiorców

„Wszelkie cywilizacyjne i materialne osiągnięcia mogą zostać zabrane lub unicestwione, a jedynym trwałym spoiwem ciągłości oraz tożsamości jest tworzenie kultury i pielęgnowanie pamięci”. To zdanie z otwierającego najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” artykułu o. Macieja ZIĘBY zdaje się być niezwykle aktualne. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu, zwłaszcza dziś, 1 listopada. Tak jak i rozważania Bronisława WILDSTEINA o naturze człowieka i czasach nowożytnych.

W tym wydaniu także prof. Michał KLEIBER, Redaktor Naczelny „Wszystko co Najważniejsze” apeluje o umiarkowanie i przemyślenie zagrożeń dla przyszłości Polski. Papież FRANCISZEK zaś prosi: Europo, odnajdź samą siebie!

Jak co tydzień moc dobrych treści, moc czytanina. Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Maciej ZIĘBA OP
Ciągłość i tożsamość 

Maciej ZIĘBA OP: Ciągłość i tożsamośćWobec braku własnych instytucji, wszechobecnej cenzury oraz grozy terroru społeczeństwo odbierało niepisaną lekcję, że tylko poprzez przekaz pamięci i kultywowanie wolności ducha można tworzyć i przedłużać wspólną tożsamość.


Michał KŁOSOWSKI
Śmierć rodzi piękno

Michał KŁOSOWSKI: Śmierć rodzi pięknoPiramida Cheopsa w Gizie, Tadź Mahal w Indiach, jaskinia Szanidar w Iranie. Co łączy te wszystkie miejsca, niezwykłe przecież na mapie historii świata? Przeznaczenie. A dokładniej rzecz ujmując, cel: są bramą do innego świata, grobowcami, mauzoleami, pomnikami pamięci, dzięki którym ci, którzy odeszli, stale są wśród nas obecni.


Prof. Cyrille BRET
Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu

Prof. Cyrille BRET: Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmuKonsekwencje terroryzmu są dalekosiężne, wykraczają nawet poza nasz ogląd przyszłości. Wielkie zamachy ostatnich dwudziestu lat podniosły poziom przemocy tolerowalnej w życiu publicznym. Zmieniły nasz światopogląd i wstrząsnęły pewnikami w odniesieniu do wyzwań stojących przed społeczeństwami. Sprawiły, że między cywilizacje i kultury, między grupy społeczne i państwa wkradły się nowe antagonizmy. Wielkie zamachy doprowadziły nawet do czegoś więcej – jak wszystkie mity polityczne, zamachy nie należą do sfery przeszłości. Ich skutki bowiem są odczuwalne po dziś dzień. „Efekt terroru” wciąż kształtuje nasz świat. I zmienia także politykę.


Papież FRANCISZEK
Europo, odnajdź siebie samą!

Papież FRANCISZEK: Europo, odnajdź siebie samą!Marzę o Europie w zdrowy sposób świeckiej, w której Bóg i Cezar są odrębni, ale nie przeciwstawiani sobie. O ziemi otwartej na transcendencję, gdzie wierzący mogą publicznie wyznawać swoją wiarę i proponować w społeczeństwie swój punkt widzenia.


Prof. Michał KLEIBER
Dość

Prof. Michał KLEIBER: DośćMój apel adresowany jest do nas wszystkich, ale do polityków w szczególności. I żeby nie było wątpliwości – mam tu na myśli osoby wszelkich politycznych orientacji. Totalna niezgoda dominuje wprawdzie w naszym życiu publicznym od dawna, ale ostatnio osiągnęła zupełnie karygodny poziom, przekraczając cywilizowane granice publicznego sporu, tworząc prawdziwe zagrożenie dla naszej pomyślnej przyszłości.


Douglas MURRAY
Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze

Douglas MURRAY: Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborczeW ostatnich latach było wiele otwierających oczy momentów związanych z Big Tech. Firmy były wielokrotnie przyłapywane na kłamstwach, oszustwach i próbach wywierania wpływu politycznego pod pozorem tzw. fact-checkingu. Ale dzień, w którym ocenzurowano historię o synu Joego Bidena, należy postrzegać jako przełomowy moment – moment, w którym ostatnie pozory neutralności platform społecznościowych zostały ostatecznie odrzucone. Ludzie nadal mogą korzystać z Twittera i Facebooka. Mogą nadal dostrzegać w nich jakąś wartość. Ale po tamtym tygodniu nie sposób wyzbyć się wrażenia, że robiąc to, pomagają firmom, które zdecydowały się jawnie ingerować w proces polityczny, aby wygrał wybrany przez nie kandydat.


Bronisław WILDSTEIN
Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest

Bronisław WILDSTEIN: Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jestBunt wpisany jest w naturę człowieka. Może być twórczym zaczynem, ale kiedy zaczyna dominować, musi prowadzić do katastrofy. Epoka nowoczesna wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji materialnej postawę tę wprowadziła do centrum naszej kultury. Współczesnym wariantem buntu są rewolucyjne ideologie. Głoszą one, że ludzie dowolnie mogą ukształtować siebie samych i świat.


Lee EDWARDS
Jaka rewolucja?
Jerzy Waszyngton, nie Maximilien de Robespierre

Lee EDWARDS: Jaka rewolucja? Jerzy Waszyngton, nie Maximilien de RobespierreLewica rutynowo szkaluje i niszczy ikony kultury. Wandale niszczą posąg Junipera Serry, XVIII-wiecznego misjonarza i katolickiego świętego. HBO usunęło ze swojego serwisu klasyk kinematografii Przeminęło z wiatrem. Czy nadchodzi kolej na Huckleberry’ego Finna?


Już jest nr 23 „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim…

Już jest nr 23 "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim...Wydanie 23 Wszystko Co Najważniejsze do nabycia w internetowym Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, bd de Saint Germain, Paris), w wybranych księgarniach, a także w każdym EMPIKu w całym kraju.


Piotr ZAREMBA
Iluzjoniści i pragmatycy.
Polski kontekst amerykańskich kampanii

Piotr ZAREMBA: Iluzjoniści i pragmatycy. Polski kontekst amerykańskich kampaniiPolska zawsze sprawiała w Europie kłopoty, co najmniej od czasów Bolesława Wspaniałego” – napisał Theodore Roosevelt w roku 1918.


Prof. Zbigniew LEWICKI
Wybory prezydenta Ameryki – to także wybór partnera USA w Europie 

Prof. Zbigniew LEWICKI: Wybory prezydenta Ameryki - to także wybór partnera USA w EuropieTrump, który jest bardzo czuły na punkcie godności swojej i Ameryki, uznał, że nie ma w Niemczech rzeczywistego partnera. Ważne są też silnie prorosyjskie sympatie Niemiec. Widząc, że Niemcy są państwem niespolegliwym, Trump wymyślił kontrpropozycję, tj. umieszczenie Polski w centrum zainteresowań Stanów Zjednoczonych w tej części świata. Nasz potencjał gospodarczy czy polityczny jest znacznie mniejszy niż niemiecki, ale przy odpowiednim dofinansowaniu mógłby się znacząco zwiększyć. Stany Zjednoczone zbudowały przecież Koreę Południową. Gdyby wybory wygrał Joe Biden, można przypuszczać, że Ameryka zwróci się ponownie ku Berlinowi i Moskwie.


Jan ŚLIWA
Szlaki jedwabne, dawne i nowe

Jan ŚLIWA: Szlaki jedwabne, dawne i noweGdy na nasz stół trafiają bakalijki wschodnie czy przyprawy z wysp korzennych, postrzegamy je jako nowe podniety dla smaku, rzadziej interesują nas odległe kraje pochodzenia tych produktów, a jeszcze mniej dzikie lądy i morza, przez które musiały przedostać się karawany i karawele.


Karolina W. OLSZOWSKA
Współczesna Turcja odchodzi do ideałów Mustafy Kemala. Święto Republiki o tym przypomina 

Karolina W. OLSZOWSKA: Współczesna Turcja odchodzi do ideałów Mustafy Kemala. Święto Republiki o tym przypominaTurcja, jaką dziś znamy, powstała 29 października 1923 roku. Jednak teraz ten kraj niebezpiecznie oddala się od ideałów, na których został ufundowany.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2020

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2020OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Sue Mi TERRY
Pandemia w Korei. Jeden naród, ale dwie całkowicie różne reakcje i zupełnie inne wyniki

Sue Mi TERRY: Pandemia w Korei. Jeden naród, ale dwie całkowicie różne reakcje i zupełnie inne wynikiKoronawirus zwiększy i tak wielką przepaść między obiema Koreami. Południe jest przygotowane na to, by mimo pandemii utrzymać obecny poziom wskaźników gospodarki, podczas gdy Północ stanie się dużo uboższa, niż była przed pandemią.


John BEEBE
Czy sny są prawdziwe? 

John BEEBE: Czy sny są prawdziwe?Oddając hołd Arystotelesowi i Jungowi i pracując jako analityk snów, zadaję pytania. Co jest odpowiedzialne za sen? Co jest odpowiedzialne za to, co widzimy we śnie? Szukam tego, co sprawia, że to ma znaczenie, a co wydaje się jedynie abstrakcją. Jestem ciekaw, co sprawia, że coś nas niepokoi, i co sprawia, że śniąc, możemy przenieść się w miejsca niezwykłe.STRATEGIE


Piotr BUJAK
Polska droga w walce z pandemią 

Piotr BUJAK: Polska droga w walce z pandemiąOdnalezienie właściwej, trzeciej lub alternatywnej drogi pomiędzy pełnym lockdownem a zupełnym zignorowaniem wirusa jest posunięciem koniecznym i racjonalnym. Polski rząd takiego zadania się podejmuje.


Thierry BRETON: Wodór. Surowce. Umiejętności. Trzy cele polityki przemysłowej w Europie

Thierry BRETON
Wodór. Surowce. Umiejętności.
Trzy cele polityki przemysłowej w Europie 

Reinhard BÜTIKOFER: Nord Stream dzieli Europę i uzależnia ją energetycznie od Rosji

Reinhard BÜTIKOFER
Nord Stream dzieli Europę i uzależnia ją energetycznie od Rosji 

Mateusz MORAWIECKI: Wspólnie wytyczamy nowe szlaki innowacyjnej gospodarki

Mateusz MORAWIECKI
Wspólnie wytyczamy nowe szlaki innowacyjnej gospodarkiPIĘKNO NAUKI


Jean-Paul OURY
Nutri-Score.
Polski stół cenzurowany przez Brukselę?

Jean-Paul OURY: Nutri-Score. Polski stół cenzurowany przez Brukselę?Jeżeli Bruksela przyjmie system Nutri-Score, wówczas produkty sztandarowe dla polskiej tradycji kulinarnej, jak na przykład kabanosy, kiełbaski śląskie, ptasie mleczko czy sławne oscypki z Zakopanego dostaną najniższą ocenę: E na czerwonym tle. To groźne dla polskiej kuchni i polskich producentów.


Prof. Michał KLEIBER: To Uniwersytet powinien stanowić centrum naszego świata

Prof. Michał KLEIBER
To Uniwersytet powinien stanowić centrum naszego świata 

Prof. Leszek PACHOLSKI: Jeśli już trzeba Ministerstwo Nauki łączyć, to optymalnym będzie połączenie z Ministerstwem Rozwoju

Prof. Leszek PACHOLSKI
Jeśli już trzeba Ministerstwo Nauki łączyć, to optymalnym będzie połączenie z Ministerstwem Rozwoju POLSKA WŁAŚNIE


Ks. Emil PARAFINIUK
Dlaczego przekonuję do tego, żeby nosić maski także w kościele? 

Ks. Emil PARAFINIUK: Dlaczego przekonuję do tego, żeby nosić maski także w kościele?W mediach społecznościowych wezwałem do noszenia maseczek. W reakcji jedni nazywają mnie „pozytywną twarzą Kościoła”, inni „modernistą”, „obrzezanym” czy „sprzedawczykiem”. Nie sądziłem, że ruch antycovidowy jest tak krzykliwy. Najbardziej dziwi fakt, że niektórzy moi współbracia kapłani są zaangażowani po tamtej stronie.


Marcin GIEŁZAK
Nie ma „ideologii LGBT”. Jest liberalizm

Marcin GIEŁZAK: Nie ma „ideologii LGBT”. Jest liberalizmW późnym kapitalizmie tożsamość etniczna czy seksualna stały się kapitałem. Jeśli współcześnie widzimy, że postęp jest ważniejszy od tradycji, to nie dzieje się tak z uwagi na machinacje marksistów ani wystąpienia garstki aktywistów LGBT. To dlatego, że żyjemy w demokracji liberalnej.


Eryk MISTEWICZ
Czerwone strefy niedojrzałych egoistów 

Eryk MISTEWICZ: Czerwone strefy niedojrzałych egoistówW sytuacji, która wymaga współpracy i pomocy, nie widzę prób ratowania wspólnoty, nie notuję zbyt wielu głosów spokoju i namysłu, nawoływań do zakopania (lub choćby na chwilę zawieszenia) wszechobecnych w naszym życiu publicznym toporów.KSIĘGARNIA


Marcel WOŹNIAK
YMCA i Dziennik. Ostatnie reduty Tyrmanda 

Marcel WOŹNIAK: YMCA i Dziennik. Ostatnie reduty TyrmandaTyrmand wkomponowany w świat pomiędzy YMCA, placem Trzech Krzyży i Frascati. To Tyrmand wmontowany w komunizm i gonitwę myśli. W ambicje, niespełnienie, w romanse. „Dziennik 1954” to lokale i kluby, a wreszcie – portrety środowisk – imciarzy, dziennikarzy i literatów.


Zbigniew MENTZEL: Jak Leszek Kołakowski rozumiał nasz świat

Zbigniew MENTZEL
Jak Leszek Kołakowski rozumiał nasz świat 

James RAWLES: Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?

James RAWLES
Jak przeżyć pandemię i inne końce świata? 

Douglas MURRAY: Szaleństwo tłumów. Gender, rasa, tożsamość

Douglas MURRAY
Szaleństwo tłumów. Gender, rasa, tożsamość 

Maciej ZAKRZEWSKI: Czytajmy Bocheńskiego. O potrzebie refleksji konserwatywnej w Polsce

Maciej ZAKRZEWSKI
Czytajmy Bocheńskiego.
O potrzebie refleksji konserwatywnej w PolsceMULTILANGUAGE


Piotr ARAK: Pandenomics. A state of war 

Piotr ARAK: Pandenomics. A state of war

Jan ROKITA: La France, un souci et un chagrin 

Jan ROKITA: La France, un souci et un chagrin


PÉPITES


Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników.
Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety 

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników. Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać