„W tym kryzysie Polska podjęła odpowiednie kroki tak szybko, jak było to konieczne” – ocenia zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kristalina Georgieva – bułgarska ekonomistka, która od 2019 roku jest dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego – udzieliła wywiadu korespondentowi RMF FM Pawłowi Żuchowskiemu

„Zaraz po uderzeniu pandemii wprowadziła środki przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby, na całe szczęście nie miała tak wysokiego wskaźnika śmiertelności jak inne kraje Europy. Była silna przed kryzysem i w kryzys wstąpiła mając równie silną pozycję ekonomiczną, z szybszym wzrostem niż reszta Europy” – mówiła Georgieva.

„Recesja w Polsce – niestety nikt nie lubi recesji, jest mniejsza niż w reszcie Unii Europejskiej. Prawie o połowę niższa niż średnia europejska. Obniżenie PKB o 4% przy średniej europejskiej 9,3%. Polska korzysta także z silnych buforów, które są i będą rozlokowywane”.

„Polska dobrze zagospodarowała narzędzia finansowe o wartości prawie 5% PKB. Narodowy Bank Polski podjął słuszne decyzje obniżając stopy procentowe prawie do zera, jednocześnie dokonując zakupów na rynku wtórnym, dając bodziec dla wsparcia gospodarki. To wszystko pomaga. Jeżeli miałabym przekazać jakąś wiadomość dla polskich władz – zostańcie na kursie! Nie wycofujcie wsparcia zbyt wcześnie! Pomyślcie, co będzie dalej, jak możecie rozdysponować pomoc finansową, tak by była zastrzykiem energii dla polskiej gospodarki, zwiększając konkurencyjność. Także zauważając bardzo prostą rzecz – to, że nadchodzą zmiany strukturalne w gospodarce” – mówi Kristalina Georgieva w RMF FM.

WARTO PRZECZYTAĆ: Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego chwali Polskę. „Zostańcie na kursie”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać