50753312787_4cd969924f_k

W Polsce zaszczepiono już 100 tys. osób. W ciągu ostatniej doby ponad 41,4 tys.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
– Właśnie przekroczyliśmy 100 tys. zaszczepionych osób w Polsce; dziękujemy wszystkim szpitalom węzłowym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień – oświadczył we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Najpierw szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia poświęconej realizacji Narodowego Programu Zdrowia Dworczyk zapowiedział, że „grupa pierwsza” (pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 roku życia, służby mundurowe i nauczyciele) rozpocznie szczepienia 25 stycznia.

Globalne badanie przeprowadzone przez firmę badawczą BVA i sieć WIN na temat zamiarów szczepień pokazuje nieufność polskiej opinii publicznej wobec remedium przeciw COVID-19. Między innymi do tego odniósł się podczas posiedzenia sejmowej komisji minister Dworczyk, zwracając uwagę, że proces szczepień – zgodnie z programem – jest realizowany etapami, podobnie jak kampania informacyjna. – Aktualnie skupiamy się na pracownikach sektora ochrony zdrowia. Każdy kolejny etap NPS to także kolejna odsłona kampanii – napisał minister Dworczyk na Twitterze. Także na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia obecny był prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Grzegorz Cessak, który zapowiedział, że Europejska Agencja Leków zarekomenduje w tym tygodniu kolejną szczepionkę Moderny.

– Agencja sądziła, że będzie to zatwierdzone wcześniej, ale proszę się spodziewać w tym tygodniu rekomendacji dotyczącej produktu leczniczego – szczepionki Moderny. Tego samego dnia, a maksymalnie dzień później będzie wydana decyzja Komisji Europejskiej. Grzegorz Cessak podkreślił także, że przygotowaniem decyzji w sprawie szczepionki Moderny Agencja proceduje nad kolejnymi postępowaniami – innych podmiotów odpowiedzialnych, dla których toczy się przegląd etapowy. – Liczyliśmy na wcześniejszą autoryzację dla remedium opracowanej przez Oxford / AstraZeneca, która się jednak troszeczkę opóźniła, co wskazuje, że Agencja nie chce żadnych odstępstw – podkreślił. – Kluczowym elementem jest potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności (szczepionki – red.) i wydania zwykłego zezwolenia, a nie w trybie +emergency+, tak jak wydało to, np. agencja w Wielkiej Brytanii – powiedział Cessak.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać