Reklama
Reklama
injection-5722329_1920

W Polsce zaszczepiono dotąd 50 833 osób. Wielka Brytania podała pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca / Oxford

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Do Polski dotarło już łącznie 670 tys. dawek szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer – poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Reklama

– Dzisiaj do wieczora 200 tysięcy szczepionek dotrze do szpitali węzłowych, które obecnie prowadzą szczepienia w grupie 0, czyli wśród lekarzy i personelu podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Minister zaznaczył, że od dziś informacja na temat ilości osób zaszczepionych będzie publikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Od 15 stycznie ruszy poświęcona temu podstrona internetowa. W Polsce jest obecnie 7 tys. 517 zespołów szczepiennych i 6 tys. 27 punktów, które prowadzą szczepienia.  Zaszczepiono dotąd 50 833 osób. Szczepienia w Polsce dokonywane są za pomocą szczepionki Pfizet / BioNtech.

Dzisiaj w Wielkiej Brytanii zaszczepiono pierwszego na świecie pacjenta szczepionką AstraZeneca / Oxford. Brian Pinker, lat 82, otrzymał szczepionkę w Oxford University Hospitals NHS Trust w Oksfordzie w poniedziałek o 7:30. Główny pielęgniarz szpitala Sam Foster, który podał pierwszą szczepionkę, powiedział: „To był prawdziwy zaszczyt móc podać pierwszą szczepionkę oksfordzką w szpitalu Churchill w Oksfordzie, zaledwie kilkaset metrów od miejsca, w którym została opracowana. „Z niecierpliwością czekamy na zaszczepienie znacznie większej liczby pacjentów oraz personelu medycznego i opiekuńczego szczepionką Oxford w nadchodzących tygodniach, co będzie miało ogromne znaczenie dla ludzi żyjących w społecznościach, którym służymy, oraz personelu opiekującego się nimi w naszych szpitalach”.

Szczepionka została zatwierdzona przez brytyjski organ regulacyjny, Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), do użycia w nagłych wypadkach 30 grudnia. Wielka Brytania rozpoczęła program masowych szczepień na początku grudnia od zastrzyku Pfizer / BioNTech. Został zatwierdzony do użytku w nagłych wypadkach 2 grudnia, a babcia Margaret Keenan była pierwszą osobą, która została zaszczepiona 8 grudnia. Do ostatniego tygodnia 2020 roku Brytyjczykom starszym i wrażliwym Brytyjczykom podano łącznie 750 000 dawek szczepionki. Na całym świecie zaszczepiono łącznie około 12,3 miliona osób.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama