– Dzisiaj do wieczora 200 tysięcy szczepionek dotrze do szpitali węzłowych, które obecnie prowadzą szczepienia w grupie 0, czyli wśród lekarzy i personelu podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Minister zaznaczył, że od dziś informacja na temat ilości osób zaszczepionych będzie publikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Od 15 stycznie ruszy poświęcona temu podstrona internetowa. W Polsce jest obecnie 7 tys. 517 zespołów szczepiennych i 6 tys. 27 punktów, które prowadzą szczepienia. Zaszczepiono dotąd 50 833 osób. Szczepienia w Polsce dokonywane są za pomocą szczepionki Pfizet / BioNtech.
Dzisiaj w Wielkiej Brytanii zaszczepiono pierwszego na świecie pacjenta szczepionką AstraZeneca / Oxford. Brian Pinker, lat 82, otrzymał szczepionkę w Oxford University Hospitals NHS Trust w Oksfordzie w poniedziałek o 7:30. Główny pielęgniarz szpitala Sam Foster, który podał pierwszą szczepionkę, powiedział: „To był prawdziwy zaszczyt móc podać pierwszą szczepionkę oksfordzką w szpitalu Churchill w Oksfordzie, zaledwie kilkaset metrów od miejsca, w którym została opracowana. „Z niecierpliwością czekamy na zaszczepienie znacznie większej liczby pacjentów oraz personelu medycznego i opiekuńczego szczepionką Oxford w nadchodzących tygodniach, co będzie miało ogromne znaczenie dla ludzi żyjących w społecznościach, którym służymy, oraz personelu opiekującego się nimi w naszych szpitalach”.
Szczepionka została zatwierdzona przez brytyjski organ regulacyjny, Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), do użycia w nagłych wypadkach 30 grudnia. Wielka Brytania rozpoczęła program masowych szczepień na początku grudnia od zastrzyku Pfizer / BioNTech. Został zatwierdzony do użytku w nagłych wypadkach 2 grudnia, a babcia Margaret Keenan była pierwszą osobą, która została zaszczepiona 8 grudnia. Do ostatniego tygodnia 2020 roku Brytyjczykom starszym i wrażliwym Brytyjczykom podano łącznie 750 000 dawek szczepionki. Na całym świecie zaszczepiono łącznie około 12,3 miliona osób.