49932684652_4256ab5926_k

W Polsce potwierdzono dotąd ponad 60 tys. zakażeń koronawirusem. Wojciech Andrusiewicz: Apelujemy o odpowiedzialność

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W piątek podczas briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że 1 września w całej Polsce rozpocznie się rok szkolny. Możliwe wyłączenia i wprowadzanie nauki w trybie zdalnej odbędzie się tam, gdzie będzie to konieczne.

– Jeżeli będą jakieś wyłączenia, jeśli będzie zdalna nauka, to ona będzie wprowadzana punktowo – na zasadzie porozumienia z jednej strony stacji sanitarno-epidemiologicznej, z drugiej strony dyrektora szkoły, z trzeciej organu powołującego placówkę oświatową – podkreślił Andrusiewicz. Rzecznik MZ dodał, że źródłem obecnej, większej liczby zakażeń są powroty z wakacji, a także imprezy rodzinne, w których uczestniczą dzieci.

Według MZ w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba powiatów, gdzie dochodzi do większej liczbie zakażeń oscyluje na poziomie ok. 20. Obecnie nie ma w Polsce dużych ognisk koronawirusa, a ich obecny wskaźnik wynika głównie z zakażeń w zakładach pracy czy w trakcie imprez okolicznościowych. W najbliższym czasie do strefy „żółtej” zagrożenia epidemiologicznego może dołączyć Kraków, jeśli sytuacja sanitarna w stolicy Małopolski się nie ustabilizuję.

– Zastanówmy się, czy niedługo nasza nieodpowiedzialność nie spowoduję tego, że nie będziemy organizowali imprez, nie będziemy chodzili na imprezy sportowe, a wesela spadną nam do 50 osób. Apelujemy o odpowiedzialność – zakończył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 903 nowe i przypadki zakażenia koronawirusem, przede wszystkim z województw: śląskiego (168), małopolskiego (156), mazowieckiego (146), pomorskiego (89), wielkopolskiego (77), łódzkiego (49), podkarpackiego (46). Zmarło 13 osób, a liczba zakażonych przekroczyła 60 tys. Na całym świecie potwierdzono dotąd blisko 23 mln. przypadków zakażenia wirusem, w tym blisko 800 tys. zmarło, a 15,5 mln osób wyzdrowiało. Najwięcej przypadków koronawirusa występuje w Stanach Zjednoczonych (5,7 mln.), Brazylii (3,5 mln.), Indiach (2,9 mln.) i Rosji (950 tys.). Liczbę 500 tys. przypadków przekroczyły także Republika Południowej Afryki, Peru, Meksyk i Kolumbia.

Źródło: PAP
foto: Eric Sales/ Asian Development Bank

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać